Hoşgeldiniz  

YSK’dan İstanbul Seçimi Hakkında Önemli Açıklama…

Ekrem Çelikiz | 03 Nisan 2019 | Gündem A- A+

Ankara (CUHA) – YSK Başkanı Sadi Güven, İstanbul’da çoğunlukla sadece geçersiz oyların tekrar sayılacağını belirterek, “Bu ilk defa alınan bir karar değil. Sayım başladıysa sonuna kadar gidilmesi gerektiğine karar verildi, sayım işlemi başladıysa bunun artık durdurulamayacağını öngördük” dedi.

Güven, İstanbul’da yeniden sayılması gündeme gelen geçersiz oylarla ilgili açıklama yaptı. İtiraz edilmeyen yerlerde mazbataların verilmek üzere olduğunu kaydeden Güven, “Dolayısıyla bugüne kadar size açıkladığım rakamları tüm siyasi partilerle paylaşıyorum. Biz mazbataları vermek için yasal itiraz sürecinin sonucunu bekliyoruz. İstanbul’da da aynı süreç işledi. İstanbul’da akşam bize gelen dosyaya göre 8 ilçeye itiraza göre, bu ilçe seçim kurullarımız tekrar sayılma kararı almışlar. Bazı seçim kurulları bu kararı uygulamaya başlamıştır” diye konuştu.

İstanbul’da tekrar sayım işlemi devam ederken, İl Seçim Kuruluna itiraz edildiğini aktaran Güven, şunları söyledi:

“İstanbul İl Seçim Kurulu, İlçe Seçim Kurulu kararana karşı itiraz hakkı bulunduğunu, sürecin beklenmesi gerektiğini belirterek sayım işlemini durdurmuştur. YSK toplanarak, İstanbul İl Seçim Kurulu kararını 298 sayılı yasanın 118’nci maddesi gereğince, ‘kararın kesinleşmesi gerekmediğinden alınan maddede kurala aykırı olarak verilen İstanbul İl Seçim Kurulu kararının birinci maddesinin kaldırılmasına, iki ilçe seçim kurulunun yeniden sayım kararı ile sayıma başlanılmış ise sayımın sonuçlanması gerektiğine, yeniden ortaya çıkan sonucun tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine, yeniden sayıma yönelik ilçe seçim kurulu kararının fiilen uygulanması başlamamış ise yasal itiraz sürecin işlemesine’ karar vermiştir. İstanbul’da çoğunlukla sadece geçersiz oylar tekrar sayılacak, bu ilk defa alınan bir karar değil. Sayım başladıysa sonuna kadar gidilmesi gerektiğine karar verildi, sayım işlemi başladıysa bunun artık durdurulamayacağını öngördük. Sayım sonucunda sadece itiraz eden parti açısından değerlendirme yapılmıyor, geçersizlik nedenlerine bakılıyor. Bazen itiraz edenlerin değil, itiraz etmeyenlerin lehine de sonuçlanabiliyor. Bugüne kadarki YSK uygulaması bunun sonuna kadar giderilmesi ve maddi gerçekliğin ortaya çıkması yönündedir. Diğer yerlerde de incelemeler vardır, bize bir itiraz intikal etmedi. Bugüne kadar ortaya çıkan hadiseler İstanbul Büyükşehir olduğu için öne çıktı.”

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.