Hoşgeldiniz  

Yerli Sinemaya Netflix Hücumu

Barış Kılınç | 15 Mart 2019 | Gündem, Kültür Sanat, Sinema A- A+

20. yüzyılın popüler mekanları olan sinema salonları, ilk rakibi TV ve sonrasında DVD kiralama işleri ile biraz sarsılsa da, sonuçta belli bir dengeyi yakalamıştı. Ama İnternet TV’ler söz konusu olunca, ne olacak?  Geleceği nasıl şekillenecek? Sinemanın ‘iş modeli’ değişecek mi? Derken, şimdi de işin içine Netflix girmiş oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de Netflix’in sinema sektörlerinin yıkımına şahit oluyor,
Daha öncesinde Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ve 1 Şubat’ta vizyona giren BKM yapımı Organize İşler 2 Sazan Sarmalı filmi, dijital içerik platformu Netflix’te gösterime girmiş ve bu durum beraberinde birçok tartışma yaratmıştı.
Medyatava’dan Canan Kaya’nın haberine göre,  Şahan Gökbakar, Cem Yılmaz ve Mahsun Kırmızıgül’ün de Netflix’le anlaştığı iddia ediliyor. Cem Yılmaz’ın “Karakomik Filmler” ve Şahan Gökbakar’ın “Recep İvedik 6” filmleri için vizyon tarihleri hala netlik kazanmış değil. Fakat Mahsun Kırmızıgül’ün 1 Mart’ta vizyona girmesi beklenen “Mucize 2 Aşk “filminin de vizyon tarihinin ertelendiği ve önümüzdeki eylül ayında sinemaseverlerle buluşacağı konuşuluyor.
Verdiği basın toplantısıyla konuya tepki gösteren Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı Birol Güven; “Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği olarak bir filmi vizyondayken aynı anda dijital platformlarda da gösterime sokmanın sinema sektörümüze telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini düşünüyoruz. Bu birliğimizle alınan ortak karar değildir, BKM adlı üyemizin kendi ticari kararıdır. Birliğimiz bu kararı yanlış bulmakta ve milli sinemamız için çok kötü bir gelişme olarak değerlendirmektedir.”
milliyet.com.tr. Onur Binay’ın haberine göre, Türkiye, aylık 15 TL abonelik ücreti ile dünyada Netflix’in en ucuz olduğu ülke konumunda bulunuyor.
Tüm bu etkenler yerli sinemada yeni tartışmalar ve yeni sorunları da beraberinde getirmiştir.  Tüm bu süreçlerin neticesinde ufukta gözüken yerli sinemamızda netflix etkisinin daha çokça hissedileceği yönündedir. Ayrıca netflix hakan (muhafız) yapımı ile Türkiye’deki seyircilerin dikatini çekmişken oyuncu kadrosuna Cüneyt Arkın’ın dahil olması dizinin takipçileri arasında yeni bir heyecan yarattı. Netflix’in global kapitalizm sektörüyle geleneksel sinama kültürlerini ve popülist kamusallık değeri taşıyan sinema salonlarını derinden etkileyeceği öngörülmektedir.

134 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.