Hoşgeldiniz  

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine Türkiye’den Giren Tek Miras Alanı: Ballıca Mağarası

admin | 18 Nisan 2019 | Gündem A- A+

Tokat (CUHA) – Ballıca Mağarası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine 2019 yılında Türkiye’den giren tek miras alanı oldu.

Tokat Valiliği’nin koordinasyonunda “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi Yolunda Ballıca Mağarası Projesi” kapsamında gerçekleştirilen başvuru ile Ballıca Mağarası UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne 2019 yılında Türkiye’den listeye giren tek miras alanı oldu.

UNESCO Dünya Mirası Listesi Yolunda Ballıca Mağarası Projesi kapsamında, son 5 yılda 400 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Ballıca Mağarası’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne başvuru çalışmaları, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü işbirliğinde yürütülüyor.

Parkın en özgün değeri olan Mağara, içindeki oluşumların (speleothemler) harika renginden dolayı halk tarafından Ballıca olarak adlandırıldı. Öte yandan parkın diğer karstik yapıları olan Ballıkaya Tepesi, yüzeye çıkmış kristalize kireç taşlarının yine bal renginde olduğu, doğal parkın yemyeşil orman dokusu içinde parlayan bir kayalıktır. Mağara, sahip olduğu parlak ve göz alıcı renk yanında içerdiği kalsit oluşumlarının zenginliği, çeşitliliği ve güzellikleri ile nadir bir jeolojik peyzaj oluşturuyor. Ballıca Mağarası’ndaki sıra dışı sarkıtlar (pırasa, paraşüt, makarna, perdeli sarkıtlar, damlataşlar vb), bitişik sütunlarla birlikte, boyut, şekil ve renk çeşitliliğinin istisnai bir gösterimini sağlıyor. Farklı formlardaki sarkıtları yanında mağara incileri, nadir rastlanmaları yanında büyüklükleri ile de göz kamaştıran soğan sarkıtları, iyi gelişmiş perde travertenleri, çökelme havuzları bir bütün olarak görsel sistem oluşturuyor. Bu sistem, Ballıca Mağarası’nın, dünyada çok sık rastlanmayan, istisnai doğal güzelliğini oluşturuyor ve Mağara oluşumları içinde Ballıca’yı dünya ölçeğinde özgün kılıyor.

 

23 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.