Hoşgeldiniz  

Sözlü’den Çanakkale Şehitlerine Vefa Ziyareti

admin | 18 Mart 2019 | Yerel Haberler A- A+

Adana (CUHA) – Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Başkan Hüseyin Sözlü, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıldönümünde kahramanlık destanları yazan şehitleri dualarla andı.

Sözlü, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıldönümünde Çanakkale’ye gidip, kahramanlık destanları yazan şehitleri mezarları başında dualarla andı. Sözlü, “Aziz şehitlerimiz olmasaydı, bugün bir seçim yapacak vatan coğrafyası olmazdı. Şehitlerimiz bekamızın teminatıdır. Onların aziz hatırasını saygıyla selamlıyorum, rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

ŞANLI ZAFERİN 104’ÜNCÜ YILINDA ÇANAKKALE’DE

Sözlü, ailesiyle birlikte 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü yıldönümünde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’nı ziyaret etti. Sözlü, tarih boyunca bağımsızlık, hürriyet ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan asla çekinmeyen, Türk milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi olan büyük destanın yazıldığı topraklarda şehadet şerbeti içen kahramanları mezarları başında andı.

ADANA BAYIRI’NDA FATİHA OKUDU

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in eşlik ettiği ziyarette Sözlü, Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında büyük önem taşıyan Adana Bayırı’nı dolaşırken, duygu dolu anlar yaşadı. Sözlü, İngiliz ve Anzak ordusuna büyük zaiyat verdirdiği için düşman askerlerince  “Allah’ın Adamları” olarak tarihe geçen Adanalı Mehmetçiklerin ruhlarını şad edip, Fatiha okudu.

Hemşehrilerinin günlük yaşamda sıkça kullandığı “Adanalıyık Allah’ın adamıyık” sözünün Adana Bayırı’nda kanla yazılan kahramanlıktan geldiğini anımsatan Sözlü, yeni hizmet döneminde Çanakkale’ye daha çok geziler düzenleyerek, daha fazla sayıda Adanalı’nın Çanakkale Ruhu’nu yaşamasını sağlayacaklarını söyledi.

“ÇANAKKALE RUHU, SİLAHA KARŞI İMANIN ZAFERİDİR”

‘Çanakkale Ruhu’nun silaha karşı imanın zaferi olduğunu vurgulayan Sözlü, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’ sözlerini kullandığı bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna canını bile seve seve feda edebileceğinin en büyük kanıtıdır.  Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinin atıldığı bu şanlı zafer, Türk milletinin bağımsızlık yolunda fedakarlığının, inancı uğrunda şehadet kararlılığının kanıtıdır. Aynı zamanda Çanakkale Zaferi, binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin kendi küllerinden yeniden doğuşunun sembolüdür. Vatanını ve hürriyetini canı pahasına korumak isteyen bir milletin karşısında hiçbir gücün duramayacağının dünyaya ilanıdır” diye konuştu.

“ŞEHİTLERİMİZ BEKAMIZIN TEMİNATIDIR”

Türk milletinin 1071’den beri Anadolu’da siyasi varlığını sürdürmek için hep bedel ödediğini ve onlarca medeniyet arasında ayakta kalan tek istisna olduğunun altını çizen Sözlü, şu mesajı verdi:

“Aziz şehitlerimiz olmasaydı, bugün bir seçim yapacak vatan coğrafyası olmazdı. Şehitlerimiz bekamızın teminatıdır. Çanakkale’de, 1’inci Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi güvenlik güçlerimiz terörist gruplara karşı vatanımızı kahramanca savunuyor. Onlar olmasaydı, hiçbir şey olmazdı. Hürriyet olmazdı, devlet olmazdı, seçim olmazdı. Onların aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yeni hizmet döneminde de çok anlamlı projeleri birlikte gerçekleştireceklerine olan inancını belirtip, Adanalıları Çanakkale’ye davet etti.

61 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.