Hoşgeldiniz  

Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni Adana’da

admin | 19 Nisan 2019 | Yerel Haberler A- A+

Adana (CUHA) – Ticaret Bakanlığı Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım Eğitim Geliştirme ve Uygulama Projesi kapsamında, Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni son durağı olan Adana’ya geldi.

Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni’ni karşılama töreni Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla Tren Garı’nda gerçekleşti. 5 Nisan tarihinde İstanbul Sirkeci Garı’ndan hareket eden tren Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep ve Hatay illerinin ardından son durağı olan Adana Tren Garı’na geldi.

Demirtaş, yaptığı konuşmada, toplumsal yapının önemli bir bölümünü oluşturan dezavantajlı kesimlerin çalışma hayatına ve sosyal hayata yeniden adapte edilmesinin, sosyal kooperatifçiliğin temel amaçlarından biri olduğunu belirtti. Demirtaş, “Projenin lokomotifi hükmündeki Sosyal Kooperatif Eğitim Treni de geçtiği illerimizde, sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hususlarında farkındalık oluşturacaktır. Valilik olarak bizler de dezavantajlı kesimleri, göçmenleri, sürekli işsizleri, engellileri, eski hükümlüleri ve kadınları toplumla bütünleştirecek her türlü faaliyete destek vereceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz de birçok soruna çözüm getiren kooperatifçiliğin Türkiye’de yardımlaşma ve dayanışma modelleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, sorunların çözüm noktasında kooperatif modelinin kullanım alanının dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ticari hayatla sınırlı kalmaması ve toplumsal alana da yayılması gerektiğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt ise sosyal kooperatifçiliğin tanıtılması, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla 2017 yılında Sosyal Kooperatifçilik Eğitim Tanıtım Geliştirme Projesi geliştirdiklerini belirterek, “Trenin ilkbahar seferini organize ettik. Bu kapsamda ilk hareketi İstanbul’da başlattık. 5 Nisan tarihinde İstanbul’dan trenimiz hareket etti. Finali Adana’da yapmak istedik. Biz özellikle Adana’mızın bu coşkusunu bildiğimiz için finali burada yapmak istedik” dedi.

 

22 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.