Hoşgeldiniz  

Sivas Müzesi’nde Ders Zili 38 Yıl Sonra Yeniden Çaldı

admin | 26 Mart 2019 | Yerel Haberler A- A+

Sivas (CUHA) – Sivas Tarihi Kongre Müzesi’nde, Sivas Kongresi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında İnkılap Tarihi dersi verildi.

Milli mücadele döneminde önemli bir misyon üstlenen, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve bağımsızlık kararlarının alındığı 4 Eylül 1919’da gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan ve bir dönem lise olarak da hizmet veren Tarihi Kongre Müzesi’nde, 38 yıl sonra yeniden ders zili çaldı.

108 gün milli mücadeleye merkezlik yapan ve 1981 yılına kadar da Sivas Lisesi olarak eğitim verilen tarihi binada Sivas Valiliği gözetiminde Sivas Kongresi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında İnkılap Tarihi dersi verildi. Vali Salih Ayhan, müze kültürünü geliştirmek adına inkılap derslerinin bundan sonra bu binada, arkeoloji derslerinin de arkeoloji müzesinde işleneceğini söyledi.

Programda konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, 100 yıllık hikayesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olan bir binada, sözlerin yetersiz kaldığını belirtti. Ayhan, şöyle konuştu:

“Esareti tarihinin hiçbir döneminde kabul etmemiş bir milletin evlatlarıyız. Kongre’nin 100. yılı. Bu manada 100 yıl boyunca buradan bağımsızlığımızı haykırdık. ‘Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür, bölünemez’ dedik. Bu binaya biraz daha ruh vererek bütün vatan evlatlarının bu binadan istifade etmesi gerektiğini düşünmekteyim. Bu binayı her Türk evladının görüp buradaki ruh, atmosferden nasiplenmesi gerekmektedir. Belki sıradan bir bina gibi algılanabilir ama içerisindeki ruh, burada alınan kararlar, buradaki atmosfer bu milletin bağımsızlık meşalesinin ilk tutuştuğu yer olması hasebiyle kıymeti asla hiçbir maddi değerle tarif edilemez.”

Vali Ayhan’ın ders zilini çalmasının ardından Cumhuriyet Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Necip Günaydın tarafından “Kongreler” konulu ders işlendi. Programa, Vali Salih Ayhan’ın yanı sıra; Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, lisenin eski mezunları ve Sivas Lisesi öğrencileri katıldı.

 

54 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.