Hoşgeldiniz  

Mültecilere Ücretsiz Sağlık İmkanı Sağlandı

admin | 14 Mart 2019 | Gündem A- A+

Ankara (CUHA) – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Bugün dünyaya demokrasi ve medeniyet dersi verdiğini zanneden Batılı siyasetçiler, mülteci düşmanlığı üzerinden iktidara gelmenin hesaplarını yaparken, biz vatandaşlarımız hangi sağlık imkanlarından yararlanıyorsa mültecilerin da aynı hizmetleri almasını temin ettik” dedi.

Şentop, Fas’ın başkenti Rabat’ta düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 14. Konferansı’nda yaptığı konuşmada, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 50. kuruluş yıl dönümünde, Kudüs ve Filistin meselesinin gündemin en üst sırasında kalmaya devam ettiğini üzüntüyle gördüklerini ifade etti. Şentop, bundan 50 yıl önce Al-Aksa Camisi’nin acımasızca kundaklanması olayından bu yana İsrail’in, Müslümanların ibadet özgürlüğünü kısıtlama, Kudüs’ün İslami kimliğini yok etme gibi eylemlerini her geçen gün artırarak sürdürdüğünü kaydetti. Filistin’de tüm dünyanın gözü önünde ve her türlü uyarıya rağmen çağın en büyük adaletsizliklerinden ve zulümlerinden birisinin yaşandığına işaret eden Şentop, “Oysa iki milyara yakın Müslümanın kalbi duygularla bağlı olduğu Kudüs, şiddetin ve gerilimin değil, barışın hüküm sürdüğü bir şehir olmalıdır” dedi.

Konuşmasında Suriye’deki gelişmeleri değerlendiren ve Türkiye’nin Suriye politikası hakkında bilgi veren Şentop, “Suriye’nin geleceğinin Suriyelilerin öncülüğü ve sahipliğinde yürütülecek bir siyasi süreçle belirlenmesi gerekmektedir” dedi.

Afganistan’da barış ve uzlaşı çabalarının yeni bir ivme kazanmasından memnuniyet duyduklarını anlatan Şentop, Türkiye’nin, Afganlar arası görüşmelerin önünü açabilecek her türlü çabayı desteklemeye hazır olduğunu bildirdi. Pakistan ve Hindistan arasında son dönemde yaşanan gerginliğin kendilerini derin endişeye sevk ettiğini belirten Şentop, Türkiye olarak, gerilimin başından beri taraflara itidal ve sağduyu çağrısında bulunduklarını anımsattı.

“Tarafların rızası olduğu takdirde, elimizden gelen yardımı yapmaya hazır olduğumuzu her vesileyle vurguladık” diyen Şentop, şu ifadeleri kullandı:

“Pakistan Başbakanı Sayın İmran Han’ın açıklamaları ve ardından Pakistan’ın Hint pilotu serbest bırakması bizi bir ölçüde rahatlatsa da yaşananlar, Keşmir sorununun bir an evvel barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini bir kez daha göstermiştir. 1947 yılından bu yana süregelen bu sorun, Güney Asya bölgesinin üstünde Demokles’in Kılıcı gibi sallanmaktadır. Keşmir halkı, yarım asrı aşkın bir süredir acı içerisinde, bu sorunun çözümlenmesini beklemektedir. Bu gerginliğin kazananı yoktur. Kaybedecek olan tüm dünyadır. Uluslararası toplum artık elini taşın altına koymalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olarak bizim de Keşmir sorununun diyalog yoluyla ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları çerçevesinde suhuletli bir biçimde nihayete erdirilebilmesi için çabalarımızı yoğunlaştırmamız gerekmektedir.”

KIBRIS MESELESİ

Mustafa Şentop, barış ve diyaloğun tesisi için kurulan masaya oturan tarafın Kıbrıslı Türkler olduğunu, her defasında masadan kalkan, hatta masayı deviren tarafı ise Rumların oluşturduğunu dile getirdi. Buna rağmen, uluslararası toplumun özellikle Batılı devletlerin Rumlara destek verdiğini söyleyen Şentop, “Kıbrıslı Türk kardeşlerimiz de meselenin adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için İslam aleminden, Müslüman kardeşlerinden dayanışma ve destek beklemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’da Müslüman Türk azınlığa karşı haksız uygulamaların devam ettiğini ve bazı alanlarda yeni boyutlar kazandığını belirten Şentop, sadece Batı Trakya bölgesinde değil, Rodos ve İstanköy adalarında, Selanik’te yaşayan Müslüman Türklerin de hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğini vurguladı.

 

57 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.