Hoşgeldiniz  

Saadet Lideri Hükumeti Eleştirdi

Ekrem Çelikiz | 24 Mart 2019 | Gündem, Politika


Ekrem Çelikiz
celikizekrem@gmail.com

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Hükumete yüklendi.

 

Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Tez Koop-İş Sendikası 11. Olağan Genel Kurulu yoğun katılımla gerçekleştirildi. Ankara’da gerçekleştirilen genel kurulun açılışına Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Karamollaoğlu, işçiler tarafından “Bilge Başkan Dürüst Başkan” sloganı ve sevgi gösterisiyle karşılandı.

İŞÇİLER VERGİ YÜKÜNÜ OMUZLUYOR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, vergi sisteminde adaletin olmadığını belirterek, “Vergide adaletin rafa kalktığını görüyoruz. İşçiler büyük bir vergi yükünü omuzluyor. Kıdem tazminatının farklı bir yapıya kavuşturulması gerekiyor. Kıdem tazminatı küçük işletmeler için çok büyük sorun oluşturabiliyor. Ülke olarak kıdem tazminatında sınıfta kaldık. Emeklilikte yaşa takılanlarda ise daha önce yapılan bir yasa üzerine çilesi devam ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar yanı sıra emekli olan kişi çalışmak istediğinde daha az maaş alıyor. Bu bir garabettir” diye konuştu.

 

 

BİRBİRİMİZE KENETLENMELİYİZ VE GÜÇLENMELİYİZ

Ülkenin içinde bulunduğu duruma üzüldüğünü kaydeden Karamollaoğlu, yerel seçimde iktidarın değişmeyeceğini belirterek, şöyle devam etti: “Türkiye’de artık tek kişi karar veriyor. Bir kişinin kararı geçiyor. Bazı kararların nasıl geçtiğini görüyoruz. Kararlar çok çabuk değiştiriliyor. Birbiriyle alakalı olmayan yüzlerce kanun değişiyor. İşler düzeltilir denilirken sık sık değiştiriliyor. İktidar yerel seçimi genel seçimler kadar önemsiyor. Bir oy kaybı meydana gelirse toplum nezdinde itibar kaybı olarak görüyor. Ülkemizin beka problemi olduğunu düşünmüyoruz. Ülkemiz tehdit altında olabilir. Bu da en stratejik konumda bulunması gerekiyor. Eğer ülkemiz üzerinde başkalarının emelleri var ise bunun karşısında yapacağımız iş, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeliyiz. Birbirimize kenetlenmeliyiz. Bir araya gelip dışarıdaki tehditlere direnmeliyiz. Birlikte güçlenmeliyiz.”

EKONOMİ POLİTİKALARI ÜLKEMİZİ KALKINDIRMIYOR

Karamollaoğlu, devlettin sendikacılığa destek vermesi gerektiğinin altını çizerek, milli gelirin adil dağıtılması gerektiğini vurguladı. Asgari ücret ve açlık sınırının aynı seviyede olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan 2002’de hep çay ile simit hesabı yapardı. 4 kişilik aile çay ve simit yese anca doyar derdi. Ama şimdi hiç doymuyor. Açlık sınırında çalışan milyonlar var. Bunun değişmesi gerekiyor. Hükümet prensip olarak bir karar almalıdır. Reel olarak maaşa yüzde 7 zam yaparsa 10 yılda maaş iki kat artar. Asgari ücret 6 bin 500 lira oldu. Olmayan bir para verilsin demiyorum, adil olarak verilsin. AK Parti bu prensibi benimsemişti. Temel ekonomik politikaları ülkemizi kalkındıracak durumda değil. Bu hükümetin en büyük problemi üretimi gündeminden çıkarmasıdır. Üretim olmasa ülke ayağa kalkmaz” şeklinde konuştu.

 

 

KILIÇDAROĞLU: DÜNYANIN EN İYİ 5 FABRİKASI ARASINDA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya Tank Palet Fabrikası’nda çalışan işçilerin Katar’a satılan fabrikada çalışmak istemediklerini hükümette ilettiğini belirterek, “Fabrika çalışanları ‘bizi başka fabrikalara verin’ diyor. Bu çalışanların hepsinin alnından öpüyorum. Bu fabrikada devletin en gizli bilgileri var. Biz devletin güvenlik bilgilerinin Katar’a verilmesi istemiyoruz. Dünyada en iyi üretim yapan 5 fabrika arasında sıralanıyor” dedi.

KILIÇDAROĞLU: İŞSİZ SAYISI 8 MİLYONU BULDU

“Asgari ücretin yarısının altında ücret alan 2 milyon 136 bin kişi var” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Ben isyan ettim, bin liranın altında emekli aylığı alan binlerce kişi vardır, diye. Hayır dediler, inkâr ettiler, sonra baktılar ki bin liranın altında emekli aylığı alan binlerce kişi var. Sonra çıktılar ‘bin liranın altında olmayacak’ diye açıklama yaptılar. Ben isterdim ki, sendikalar çıksın söylesin. İşsiz sayısı 8 milyona dayandı.”

ÖZDEMİROĞLU: İŞSİZLİK FONU AMACI DIŞINDA KULLANILIYOR

Tez Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, işsizlik rakamlarının korkunç boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, işsiz sayısının 4 milyon ve her 4 gençten birinin işsiz olduğunu vurguladı. Özdemiroğlu, “İşsizler için kullanılması gereken işsizlik fonu uzun yıllardır işverenlerin istekleri doğrultusunda kullanılmaktadır. İşverenler 2018 yılında İşsizlik Sigortası Fonu’na 9,2 milyar prim ödemesi yaparken, 10,7 milyar teşvik ve destek almıştır. İşçinin ve işsizin parasının alınarak işverene teşvik olarak sunulması istihdamı artırmamaktadır. İstihdamın artırılması için yatırımların artırılması gerekir. İşsizlik fonunun amacı dışında kullanımına son verilmelidir” dedi.

Kaynak: Milli Gazete

54 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.