Hoşgeldiniz  

Portakal Çiçeği Karnavalı’nda Yüz Binler Sokaktaydı

admin | 08 Nisan 2019 | Yerel Haberler A- A+

Adana (CUHA) – “Nisan’da Adana’da/Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”, bu yıl 3-7 Nisan arasında 7. kez düzenlendi. Hafta sonu boyunca sokakları dolduran 1,5 milyon kişi, baharın gelişini portakal çiçeklerinin kokusuyla karşıladı.

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan ve dünyanın sayılı karnavalları arasına girmeyi başaran “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” için yüz binlerce insan bir kez daha Adana’da buluştu. Baharı müjdeleyen portakal çiçekleri kokularının eşliğinde 7. kez düzenlenen karnavalda 100’den fazla etkinlik yer alırken, sokakları dolduranlar rengarenk giysileriyle unutamayacakları anlar yaşadılar. Hafta sonu boyunca adeta uyumayan kent haline gelen Adana’da tüm oteller dolarken, kebapçılar gece geç saatlere kadar sıra bekleyenleri ağırlamaya çalıştılar. Trafiğin zaman zaman durma noktasına geldiği Adana’ya karnaval için yurtiçinden ve yurtdışından 100 bin kişinin geldiği tahmin ediliyor. Adanalılar ile birlikte karnavala katılımcı sayısının 1,5 milyonu aşarken insanlar sokakta yürümekte bile zorlandılar.

KOSTÜMLÜ KORTEJ GEÇİŞİ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da karnavalın “simgesi” durumundaki kostümlü kortej geçişi Cumartesi günü gerçekleştirildi. Kostümlü grupların geçiş yapacağı kortej karnavalın ilk yıllarındaki gibi şehir merkezinde yapıldı. Okulların, sivil toplum örgütlerinin, özel ve kamu işletmelerinin, hatta futbol taraftar derneklerinden binlerce kişinin katıldığı kostümlü kortej halkın yoğun ilgisi nedeniyle 1 kilometrelik yolu saatler boyunca aşamadı.

İSKENDER PAYDAŞ KONSERİ

İskender Paydaş ve Çukurova Üniversitesi Senfoni Orkestrası da karnaval etkinliklerinde bir konser verdi. İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen resmi açılışın ardından sahneye şarkıcı İrem Derici çıktı.

Menderes Samancılar, Arif Keskiner, Nebil Özgentürk, Dolunay Soysert, Seray Gözler, Feridun Düzağaç, Levent Özdilek, Emre Karayel, Altan Gördüm, Galip Erdal, Demir Karahan, Erdal Cindoruk, Güvenç Dağüstün, Murat Hasari, Yüksel Arıcı başta olmak üzere çok sayıda sanatçı Adana’ya gelenler arasındaydı.

KOSTÜM YARIŞMASI’NIN TEMASI “KRALİÇELER”

Kostüm Tasarım Yarışması’nın bu yıl ki teması “farklı uygarlık veya uluslardan örnek aldıkları kraliçelerin,  tarihte ne tarz önemli işler yaptıklarını tasarımları ile ifade ederek,  günümüzde kadınların her alanda daha aktif olmasına gönderme” oldu. Defileden sonra Ümit Temurçin başkanlığındaki jüri finale kalan 10 kostüm arasından ilk 3’ü açıkladı. Birbirinden güzel kostümler arasından Özlem Minaz Çelebi’in tasarladığı kostüm birinciliği kazandı. İkinci Erkan Mercan olurken, üçüncülüğü Fevzican Ceman elde etti.

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın en büyük sürprizlerinden biri de Hintli dansçılar ve Alya Dormen oldu. Karnaval kapsamında iki kez sahneye çıkan Hintli danşçılar ve Alya Dormen’in şovları nefesleri kesti. Alya Dormen, kareografisini kendisinin yaptığı “Memleketim” şarkısı eşliğindeki dansı ise binlerce izleyene duygusal anlar yaşattı.

100’DEN FAZLA ETKİNLİK VARDI

3-7 Nisan arasında düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda 100’den fazla eğlenceli etkinlik gerçekleştirildi. Ünlü sanatçıların yer aldığı açılış ve kapanış konserleri, Hintli dansçıların gösterisi, Kostümlü Gösteri Grupları Korteji, Motorize Ekipler ve bandolardan oluşan karnaval korteji, Su korteji, Türkiye’nin her yerinden 300 pilot ile gelecek olan Türk Choppers MK Merkezpark’taki Motosiklet Senfonisi, Türk Riders, VosFest ve Klasik Otomobil Kulübü gösterisi, Sokak Konserleri, Yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatsal sergiler, Açıkhava dans ve spor gösterileri, Söyleşiler ve tiyatro aktiviteleri, Adana Kültürünü anlatan performanslar ve sanatsal gösteriler, Portakal Çiçeği Halk Koşusu, Kostümlü koşu ve anne-baba-çocuk koşusu, Moda Tasarım yarışması, Satranç Turnuvası, Çocuk Tiyatrosu ve Çocuk Sanat Aktiviteleri, 0-5 yaş çocukar için 101 farklı oyun içeren aktivite alanı, TJK Portakal Çiçeği Karnavalı Özel Koşusu ve TJK Pony Club başta olmak üzere etkinlikler düzenlenirken, portakallı lezzetler ve kortej kostüm tasarımı gibi ödüllü yarışmalar da renkli karnaval programında yer aldı.

45 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.