Hoşgeldiniz  

PET YAŞAM!

Barış Kılınç | 25 Mart 2019 | Dünya, Sağlık A- A+

Plastiğin zararları, pet şişelerin zararları sürekli tartışılıyor. İnsana, diğer canlılara ve doğaya zarar veren plastiğin üretimi ise sürekli artıyor ancak bazı ülkeler, poşet, pet şişe gibi ürünleri yasaklayarak, plastiği kullanmama konusunda küçük, insanlık adına büyük adımlar atıyorlar.

Plastik ve köpükten yapılan bardaklar çay-kahve gibi sıcak bir maddeyle temas ettiğinde sıvı içerisine kanserojen madde bırakıyor. Uzmanlar, “Plastik bardakları soğuk ve asitsiz içecekler için kullanın” diye uyarıyor. Pet şişeler hayatımızın hemen her yerinde yer edinmiş bulunmaktalar, öğrencilerin cafeteryalarında, üniversitelerin kantin bölgelerinde vs. Maliyetleri az olduğundan olsun ki şirket ve kar peşinde olan satıcılar sıklıkla pet şişe tüketimine öncülük etmektedirler. Ayrıca sadece pet şişeyle sınırlı kalmayıp bir çok çeşitleri bulunmaktadır, bunların insan sağlığını tehdit ettikleri gibi hayvanların ve diğer canlıların da yaşam alanlarını kısıtlamaktadırlar.

 

Plastikler neredeyse hayatımızı ele geçirmiş durumda… Pet şişe, poşet, pipet, çatal ve bıçak gibi sürekli kullanmak zorunda olduğumuz bu ürünlerin plastikten yapılmış olması hem insan sağlığına hem de doğaya zararlı. Her yıl 500 milyar üretilen plastik şişelerin yarısından fazlası bir defalık kullanımın ardından çevreye atılıyor. Sahilde, yol kenarlarında, parklarda görmeye alışkın olduğumuz pet şişeler, poşetler görüntü kirliliğinin yanı sıra insan sağlığını korkunç bir şekilde etkiliyor; denizlere ve okyanuslara ulaşarak başka canlılara zarar veriyor. Durumun en endişe verici tarafı ise tıpkı bir bumerang gibi, doğaya bırakılan plastiğin yediğimiz balıkla bile tabağımıza geri dönüyor olması…

 

Bazı ülkeler, plastik şişe kullanımını yasakladı. ABD’nin bazı bölgeleri (San Francisco, Los Angeles, Santa Monica, Massachusetts),Fransa, Fas bu ülkelerden sadece birkaçı, Türkiye’de ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Taslağı’na göre 1 Ocak 2019’dan itibaren hafif plastik torbaların satış noktasında ücret karşılığı temin edilmesi öngörülüyor. Bu bağlamda kişiler bez torbalara teşvik edilecek. Umuyoruz ki tüm dünya bu gibi yasaklamalara ve yapılandırmalara teşvikte bulunup daha duyarlı duyurumlarda bulunur.

 

71 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.