Hoşgeldiniz  

Malatya Valiliği: “Depremde 250 Bina Hasar Gördü”

admin | 27 Mart 2019 | Gündem A- A+

Malatya (CUHA) – Malatya Valiliği, meydana gelen iki depremin 250 binada hasara neden olduğunu belirterek, bunların 93’ünün ağır hasarlı, 128’inin hafif hasarlı, 29’unun ise müştemilat, depo ve ahır kullanılan binalar olduğunu açıkladı.

Malatya Valiliği’nden yapılan açıklamada, Arguvan ilçesinde son 4 günde 2 deprem yaşandığı anımsatılarak, ilkinin 21 Mart’ta meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki deprem, diğerinin de 25 Mart’ta meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki deprem olduğu kaydedildi. Bu depremlerin ardından küçük şiddette de olsa pek çok artçı sarsıntının meydana geldiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda 250 binada tespit yaptık. Arguvan ilçemizin 8 Mahallesi, Hekimhan ilçemizin de 7 mahallesinde yapılan tespitler bunlar. 250 binanın 93’ünde ağır hasar tespit edildi, 128 konut hafif hasar tespit edildi, geri kalan 29 bina ise müştemilat, depo ve ahır kullanılan binalar. Hekimhan ilçemize bağlı Ballıca Mahallemizde 1 ahırın yıkıldığı tespit edildi. Bu 2 depremde de can ve mal kaybı yaşamadık. Ancak binalarımızın genelde eski olması, taş ve kerpiç, eski usullerle yapılan binalar olması, taşıyıcı sistemlerin çok sağlıklı olmaması nedeniyle duvarlarında çatlaklar meydana geldi.” Vatandaşlara can güvenliği açısından ağır hasarlı binalara girmemeleri yönünde tebligat yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Ağır hasarlı binalarda yaşayan vatandaşlarımızın barınması için AFAD İl Müdürlüğümüz 50 çadır kurdu ve çadır kurma çalışmaları devam ediyor. İhtiyacı bulunan tüm vatandaşlarımıza o imkânı sağlayacağız. Kızılay Şube Başkanlığımız da kurulan çadırlara yatak, ısıtıcı ve battaniye gibi lüzumlu eşyaları temin ediyor. Artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle ağır hasarlı binalara girilmesi son derece sakıncalı, o nedenle vatandaşlarımızın kendileri için kurulan çadırlarda kalmasını tavsiye ediyoruz. Yerleşimin dağınık olması sebebiyle buralardaki yapılar çok sağlıklı değil. Bunun için hemen burada yeni bir planlama çalışması başlattık. Mahallelerimizde vatandaşlarımızın evlerini rahat ve güvenli yapabileceği arazilerin tespiti noktası ve daha sonraki süreçte buralara güvenli binalar yapılması noktasında işlemlerimizi devam ettiriyoruz. Önümüzdeki aşamada bu çadırlarda barınan vatandaşlarımızın daha sağlıklı ortama geçebilmeleri için konteynır temini sağlamaya çalışacağız. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından bu talebi yapacağız. Yeni evler yapılana kadar bu konteynırlarda barınma ihtiyaçlarını giderecekler.”

 

35 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.