Hoşgeldiniz  

Kurum: “Kentsel Dönüşümü Vatandaşlarımızla El Birliği İçinde Yöneteceğiz”

admin | 28 Mart 2019 | Gündem A- A+

Giresun (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümü vatandaşlarla el birliği içinde yöneteceklerini belirterek, “Her yıl 300 bin konut yapacağız. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapmış olacağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun’da Bulancak ilçesindeki Sarayburnu Camisi’ni, daha sonra ise Giresun Valiliği’ni ziyaret ederek, il değerlendirme toplantısına katıldı.

Giresun’da hayata geçirilecek projelere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak destek olacaklarını bildiren Kurum, hızlı bir şekilde bu projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Kurum, Giresun için aldıkları kararlara işaret ederek, şöyle konuştu:

“Giresun Kalemizin çevresinde yaklaşık 3,6 hektarlık, yani 36 bin metrekarelik alanda bir kentsel dönüşüm çalışması başlatıyoruz. Bu alanda tarihi binalarımızı gün yüzüne çıkaracak, kalemizi gün yüzüne çıkaracak, atalarımızın bize bıraktığı tarihi eseri gün yüzüne çıkaracak bir kentsel yenileme projesi başlatıyoruz.”

Giresun’da inşaatı devam eden 20 bin 28 seyirci kapasiteli UEFA standartlarına uygun Çotanak Stadı’nda son aşamaya gelindiğini ifade eden Kurum, Eylül ve Ekim ayı itibarıyla tesliminin yapılacağını aktardı. Kurum, mevcut Giresun Atatürk Stadı’nın millet bahçesine çevrileceğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“40 bin metrekarelik alanda içerisinde millet kıraathanelerinin olduğu, kültür merkezlerinin olduğu, gençlerin, çocukların vakit geçireceği, ders çalışacakları, geleceğe daha umutlu bakacakları, spor yapabilecekleri alanlar yer olacak. İnşallah yıl sonu da millet bahçemize başlamak suretiyle en kısa zamanda Giresun’a 40 bin metrekarelik çok önemli alanı millet bahçesi olarak kazandırmış olacağız.”

“HER YIL 300 BİN KONUT YAPACAĞIZ”

Giresun’daki incelemelerinin ardından Samsun’a geçen Bakan Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Kurum, Türkiye’de yenilenmesi gereken 6,7 milyon konutun bulunduğunu dile getirdi. Acil ve öncelikli olarak 1,5 milyon konutun olduğuna işaret eden Kurum, şunları söyledi:

“Biz 81 il valiliğimize bir genelge yayınlayarak bu genelge kapsamında acil ve öncelikli alanlardan başlamak üzere kentsel dönüşüm yapmak istiyoruz. Her yıl 300 bin konut yapacağız. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapmış olacağız. Bugüne kadar Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla 840 bin konut ürettik. Bu konutların yüzde 85 ve 90’ı sosyal konut niteliğinde ve bunlar depreme dayanıklı konutlar. Yine Bakanlığımız Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz başkanlığında 580 bin konutun dönüşümünü başlattık. Bu dönüşüm alanlarında da 10,5 milyar lira da kira ve faiz desteği verdik. Bundan sonraki süreçte de her yıl yapacağımız 300 bin konutun yaklaşık yüzde 10-15’ini de Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızın eliyle yapacağız. Kalanı da yerel yönetimlerimizle yapmak suretiyle ki İller Bankası ile de yüzde 50’ye kadar faiz ve hibe desteği vereceğiz.”

 

34 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.