Hoşgeldiniz  

İstihdam endeksi %8,6 azaldı

admin | 24 Mayıs 2019 | Ekonomi A- A+

(CUHA) – TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İşgücü Girdi Endeksleri, I. Çeyrek:Ocak-Mart, 2019 sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda; Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8,6 azaldığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %4,4, inşaat sektöründe %26,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde ise %6,9 azaldığı belirtildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %2,1 azaldığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %1,6, inşaat sektöründe %10,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %0,7 azaldığı belirtildi.

 

Çalışılan saat endeksi %9,9 azaldı

Açıklamaya göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %9,9 azaldığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %5,8, inşaat sektöründe %29,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,6 azaldığı bildirildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %2,2 azaldığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %1,0, inşaat sektöründe %10,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %1,1 azaldığı bildirildi.

 

Brüt ücret-maaş endeksi %14,6 arttı

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %14,6 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %17,1 arttığı, inşaat sektöründe %5,2 azaldığı ve ticaret-hizmet sektörlerinde %16,3 arttığı bildirildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %6,0 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %5,9, inşaat sektöründe %1,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %6,7 arttığı bildirildi.

 

Saatlik işgücü maliyeti endeksi %27,1 arttı

Açıklamada; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27,1 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,3, inşaat sektöründe %34,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %25,5 arttığı bildirildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %8,1 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %6,5, inşaat sektöründe %13,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,8 arttığı bildirildi.

 

Saatlik kazanç endeksi %27,2 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27,2 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,3, inşaat sektöründe %34,3 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %25,8 arttığı bildirildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %8,4 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %7,0, inşaat sektöründe %14,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,9 arttığı bildirildi.

 

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi %26,5 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %26,5 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,6, inşaat sektöründe %38,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %24,1 arttığı bildirildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %6,7 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %4,3, inşaat sektöründe %10,3 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,2 arttığı belirtildi.

28 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.