Hoşgeldiniz  

İstanbul Belediyesi Engelli Vatandaşlara İstedikleri Kitapları Kargoyla Gönderecek

admin | 27 Mart 2019 | Yerel Haberler A- A+

İstanbul (CUHA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşları kitap okumaya teşvik etmek için dünyada bir ilke imza attı. Artık engelli vatandaşların kütüphaneye gitmesine gerek kalmadan istedikleri kitap, ücretsiz kargo ile evlerine ulaşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, engelli vatandaşlara verilecek özel şifre ile 22 bin eserin yer aldığı İBB e-kitap arşivine sınırsız erişim imkanı sağlanacak. Evlerde ve kütüphanelerde, ilk ve ortaokul çağındaki engelli çocuklara kitap okuma hizmeti verilecek. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 25-31 Mart tarihleri arasında kutlanan “Kütüphane Haftası”nda engelli vatandaşlara yönelik yenilikçi uygulamaları hayata geçirdi. Bu kapsamda engelli vatandaşlara yönelik ücretsiz kargo sistemiyle ödünç kitap uygulaması, e-kitap hizmeti, kütüphanelerde ve evlerde kitap okuma uygulaması başlatıldı.

475 BİN 500 KİTAP KARGO SİSTEMİNE ENTEGRE EDİLDİ

İBB’ye bağlı 21 kütüphanede uygulanan ödünç kitap uygulaması, engelli vatandaşlara özel evlere ücretsiz kargo hizmetiyle bütünleştirildi. Bu özelliğiyle dünyada bir ilk olan yeni uygulamaya göre engelli vatandaşlar okumak istediği kitabı, kütüphaneye gitmeden temin edebilecek. Bunun için ilk önce “http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr” adresinden üye kaydı oluşturmaları gerekecek. Ardından “adı, soyadı, ev adresi, TC kimlik numarası ve engelli belgesi”ni “kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr” adresine mail atarak sisteme kayıt işlemlerini tamamlayacak. Kayıt işlemlerini tamamlayan engelli vatandaşlar kitap taleplerini “kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr” mail adresine iletecek. İkamet adresine en yakın konumdaki İBB’ye bağlı kütüphaneden, anlaşmalı kargo aracılığıyla kitap gönderilecek. Kitap okuması tamamlandıktan sonra kullanıcı, aynı mail adresine kitabı teslim edeceğine dair mail atacak. Kurye tarafından kitap yine evden teslim alınacak. Tüm kargo işlemleri ücretsiz olacak. Engelli vatandaşları kitap okumaya teşvik etmek için hayata geçirilen bu uygulama kapsamında Türk ve Dünya Klasiklerinden seçkin eserler, tarih, edebiyat, şiir, roman, araştırma-inceleme başta olmak üzere birçok farklı konuda 475 bin 500 kitap kargo sistemiyle temin edilebilecek.

 

69 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.