Hoşgeldiniz  

Her Şey Yanıyor”

Barış Kılınç | 18 Nisan 2019 | Gündem, Kültür Sanat A- A+

Fransa’nın başkenti Paris’in simgelerinden Notre Dame Katedrali’nin çatısında yangın çıktı. Alevler kısa sürede tarihi binayı sararken, 96 metrelik en büyük kule çevredekilerin gözyaşları ve çaresiz bakışları arasında devrildi. 6 saat süren yangın sonrası katedral kullanılamaz hale geldi. Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, “Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak.” açıklamasını yaptı.Yangının sebebi bilinmese de itfaiye yetkilileri alevlerin, “muhtemelen” 6 milyon avroluk renovasyon çalışmalarından çıkmış olabileceğini belirtti. Yangının politik nedenler içerdiği ve yahut rantsal bir olgunun olup olmadığı bilinmemektedir, önümüzdeki günlerde bu bilgilerin daha da şeffaf olacağını umuyoruz.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Notre Dame Konumu ve Anlamı

Secine Nehri’ndeki küçük bi adada (île de la Cité) yer alan Notre Dame Katedrali devasa boyutları, Roma – Gotik stili karışımı mimarisi, görkemli süslemeleri, pencereleri ve vitrayları, sahip olduğu sanat eserleri ve 2000 yılı bulan eski bir yapıya sahip. Adı Fransızca’da “Kutsal Bakire” veya “Meryem Anamız” anlamına gelen, tarihte dönüm noktası sayılan olaylara tanıklık etmiş, kendi başından da çeşitli badireler geçmiş, yılların yıkamadığı tarihlere tercümanlık ve liderlik yapan ‘Meryem Anamız’ talihi bilinmeyen yangında küle döndü.

Notre Dame Tarihi

Notre Dame’nin bulunduğu yerde önceleri (M.S. 4. YY’da yapıldığı düşünülen) küçük bir Roma şapeli varmış. 1163yılında şehrin piskoposu Sully’nin hayali olan ve Papa 3. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı başlamış ve bu inşaat yaklaşık 170 yıl sürmüş. 1334 yılında yapımı tamamlanan ve Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilise takip eden yıllarda Jeanne D’arc’ın yargılanması, Napolyon’ın taç giyme töreni, De Gaulle’ün cenaze merasimi gibi önemli toplumsal olaylara da ev sahipliği yapmış. Notre Dame Katedrali Fransız Devrimi sonrasında göz ardı edilmiş, oldukça da tahrip olmuş. Ancak Victor Hugo’nun burayı ülkenin ruhani merkezi olarak görmesi ve bu doğrultuda eski ihtişamını kazandırmaya çalışması sanırım kilisenin başına gelen en iyi şeylerden biri. Ünlü yazarın Notre Dame de Paris Katedrali’ni merkeze alarak yazdığı ünlü romanının 1831yılında yayımlanmasından sonra tekrar dikkatleri üzerine çeken yapı 1864 yılında 23 yıl sürecek bir restorasyon sürecine girmiş ve o günden beri de tüm görkemiyle kendi mirasını korumaktaydı talihsiz yangın sürecine kadar.

Restorasyon İçin Seferberlik
Fransa’da tarihi eserler ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfından yapılan açıklamada, katedralin restorasyonu için ulusal yardım kampanyası başlatılacağı belirtildi. Tüm dünya liderleri sosyal medyada ve basın açıklamalarıyla üzüntülerini dile getirerek restorasyon için seferberlik ilan ettiler.

41 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.