Hoşgeldiniz  

Geleneksel Çocuk Oyunları Ligi Şırnak’ta Başladı

admin | 25 Mart 2019 | Yerel Haberler A- A+

Şırnak (CUHA) – Şırnak’ta 82 okuldan birer takım olmak üzere toplam bin 230 öğrencinin katılım göstereceği ve iki ay boyunca sürecek “Geleneksel Çocuk Oyunları Ligi” başladı.

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığı tarafından düzenlenen “Geleneksel Çocuk Oyunları Ligi” açılış töreni, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kapalı Spor Salonunda İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve Şırnak Valisi Mehmet Aktaş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Birincisinin düzenlendiği turnuvanın gelecek yıl 10 bin çocukla yapmayı planladıklarını belirten Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Mehmet Mutlu, “Güneydoğu’da bu tür etkinlikleri başlatacağız. Çocuklarımızın bedensel ve ruhsal anlamda gelişmelerini sağlayacak. Bu oyunlarımız iki ay sürecek. İki ay sonra final müsabakaları ve kupa madalya törenlerimiz yapılacak. Burada amaç çocuklarımıza dokunmak” dedi.

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanı Mehmet Mutlu’nun ardından Şırnak Valisi Mehmet Aktaş konuşma yaptı. Aktaş, “Geleneksel çocuk oyunlarından oluşan Seksek ve Mendil kapmaca oyunları üzerinden uygulanan çok geniş kapsamlı bu turnuvanın ilimizde düzenlenmesi bizleri çok mutlu etti” dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Bizim çocukluğumuzda oynadığımız ve birbirimizle kucaklaşmamızda, kenetlenmemize vesile olan, kültürümüzün bir parçası bu değerlerimizin yeniden gündeme gelmesi, yeniden evlatlarımızın gönlünde vücut bulması gerçekten hepimizi çok mutlu ediyor. Yıllardır özlediğimiz tablo bu, yıllardır oluşturmak istediğimiz tablo bu. Biz bu ülkede, her insanın isteyebileceği şeyleri istiyoruz. Hakkari’den Edirne’ye, Muğla’dan Ardahan’a bütün bu coğrafyada sadece kardeşçe yaşamak istiyoruz. Barış içinde yaşamak istiyoruz. Özgürlük içinde yaşamak istiyoruz. Mutlu olmak istiyoruz. Herkes işinde, aşında olsun istiyoruz. Dükkanlarımız açık olsun, tarlalarımız ekiliyor olsun, yaylalarımızda hayvanlarımız otluyor olsun istiyoruz. Biz kan istemiyoruz, gözyaşı istemiyoruz.”

 

51 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.