Hoşgeldiniz  

Emine Erdoğan: “Karar Süreçlerinde Kadınların Eksikliği Tüm Toplumu İlgilendiren Bir Noksanlık”

admin | 15 Mart 2019 | Gündem A- A+

Ankara (CUHA) – Emine Erdoğan, “Bugün artık kadınların istihdamı kadar, çalıştıkları sektörlerde karar alıcı pozisyonda olmalarını önemli görüyoruz. Zira karar süreçlerinde kadınların eksikliği, tüm toplumu ilgilendiren bir noksanlıktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından enerji sektöründe kadın istihdamını artırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni”ne katıldı. Törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının geçen yıl başlatmış olduğu ödül töreninin, başta kadınlar olmak üzere herkese ilhamlar vereceğini düşündüğünü söyledi.

“KADINLARIN OLMADIĞI HER DURUM, HAYATI TEK GÖZLE ALGILAMAK GİBİ”

Ödüller her dalda bir kişiye verilse de projesiyle aday olan her kadının birincilik ödülünü paylaştığına inandığını ifade eden Emine Erdoğan, kadınların istihdamı kadar, çalıştıkları sektörlerde karar alıcı pozisyonda olmalarının da önemli olduğuna, zira karar süreçlerinde kadınların eksikliğinin, tüm toplumu ilgilendiren bir noksanlık olduğuna işaret etti.

Emine Erdoğan, kadın ruhunun baştan aşağı enerji, fikriyatının ise tabii bir kaynak olduğunu vurgulayarak, “Bu enerjinin ve tabi kaynağın işin içine girmediği her alan, bir kör noktaya dönüşür. Doğru ve keskin bir bakış, iki gözle bakmayı gerekli kılar ki kadınların olmadığı her durum, hayatı tek gözle algılamak gibidir” dedi.

Teknoloji ile insan arasındaki bağın her geçen gün kuvvetlendiğine, hayatın büyük oranda teknolojiye bağlı olarak yaşanır hâle geldiğine dikkati çeken Emine Erdoğan, teknolojinin fikirlerle tasarlanan bir olgu olduğunu, dolayısıyla bu alanda mümkün olduğunca çok kadın fikrine ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

“EKTİĞİNİZ İLHAM TOHUMLARI, KİM BİLİR İLERİDE NASIL BAŞAKLAR VERECEK”

Dünya Ekonomik Forumunun Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre, dünyada yapay zekâ profesyoneli kadınların oranının sadece yüzde 22 olduğu bilgisini paylaşan Emine Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Peki ne oluyor da kadınlar, kendi geleceklerini doğrudan ilgilendiren bu alanlara adım atmaktan geri duruyorlar? Sanıyorum bunun arkasındaki temel neden, kız çocuklarının bilim alanına yeterince yönlendirilmemesi. Anne babalar genellikle, bilim, matematik, teknoloji ve mühendislik gibi alanlarda erkek çocuklarının başarı gösterebileceklerine inanıyorlar. Uluslararası raporlar kadar Türkiye’deki rakamlar da bunu teyit ediyor. Nitekim kadınların eğitim ve sağlık bilimlerindeki oranı yüzde 60’ların üzerinde. Mimarlık ve inşaatta yüzde 32, bilişimde ise bu rakam yalnızca yüzde 22. İşte bu sebeple, bugün burada Enerji Sektörü gibi dünyanın geleceğini doğrudan ilgilendiren bir konuda başarı gösteren kadınlarımızla birlikte olmak, çok önemli. Sizlerin, gençlerimize vereceğiz ilhamın değeri paha biçilmez. Yaptığınız çalışmalarla bilim dünyasına çok büyük katkılarda bulunduğunuz gibi, gençlerimize de cesaret veriyorsunuz. Sizin bugün ektiğiniz ilham tohumları, kim bilir ileride nasıl başaklar verecek?”

Emine Erdoğan, kadınlara yönelik başarı hikâyelerinin özellikle Anadolu’nun küçük yerlerindeki kız öğrencilere ulaştırılmasını isteyerek, o küçük yerlerden ne kadar büyük cevherler çıkacağının asla bilinemeyeceğini sözlerine ekledi.

 

 

69 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.