Hoşgeldiniz  

Eden bulur…

Semih Özay | 12 Temmuz 2019 | Ekonomi, Gündem, Politika


facebooktwitter
Semih Özay
ozaysemih@gmail.com

RESMİ TATİL

Dünya üzerinde var olan tüm toplumlarda halkı birbirine bağlayan ortak bilinç,amaç,düşünce oluşturan motive edici hülasa güzel şeydir bayramlar, genelde tatil olarak algılanmakla birlikte içinde her zaman yoğun miktarda hüzünde barındıran bir yapısı da var ya her neyse önümüz 15 Temmuz ve şanlı tarihimizde halkımızın bedeller ödeyerek destanlaştırdığı bir gün gayet doğal olarak anma günü  kabul edildi.

Buraya kadar her şey normal ama anlamakta zorluk çektiğimiz ilginçlikler de olmuyor değil. Bu günler genel olarak tüm toplumun sahibi olduğu günler,her hangi bir grup siyasi parti cemaat veya ismi her ne olursa olsun, tek başına sahipleneceği, prim kasıp kendine mal ettiği bir hal alırsa amacından sapmış olur. Demem o ki bu günlerin hepsi birbirinden değerli anlamları olan günler ayrım yapmak işin ruhunu kimyasını fevkalade bozmakta. Bir zaman sonra iş; memur ,işçi ,öğrenci için resmi tatil den öteye anlamı olmayan tatiller silsilesine dönmekte, vesselam.

EKONOMİ

Ekonomi günümüz dünyasında herkesin mutlaka bilgi sahibi olduğu devletlerin,hükümet lerin en öncel sorunlarının başında gelmekte.Sözüm ona; bizim gibi “gelişmekte olan” ülkeler (oda ne oluyorsa) kişilerin dünya gerçeği deyince ilk aklına gelen. Gittikçe arap saçı olan. Bazen amaan nasıl olsa düzelmiyor akışına bırak gitsin havasına da kapıldığımız, aslında basit olduğu işi bilen kişi den dinlendiğinde, kurallara uyulunca problem olmayan hatta mutluluk kaynağı şirinlik abidesi bir şey.

Geçtiğimiz günlerde Hak-iş kongresinde yapılan konuşmaları dinledim. Tabi konu ekonomi üretim işçi hakları gibi konular. Ayrıntılara girmeden söylemek gerekirse ; Saadet partisi genel başkanının yaptığı konuşmayı pek beğendim. Gayet akılcı, problemlere basit  ve hızlı çözüm olacak sıkıntının kaynağını bilerek eğip bükmeden açıklamalar. Her zaman söyledim, söylerim bu ülkede Saadet partisi siyasetin yapılış amacının farkında olan herkesin takdirini er yada geç alabilecek bir partidir. Rahmetli Erbakan hocanın açtığı bu siyasi harekete olan ilgi artarak devam edecektir.

Yeni ekonomi paketi (11.kalkınma planı) belli oldu hayırlı olsun. İktidarın süresi boyunca  ilk defa bir kalkınma planında tasarruf kelimesi kullanıldı. Geçte olsa İsrafın ,tasarrufun “lügatlere”girmesi iyi bir şey inşallah uygulanabilir. Aynı pakette “akçe” mevzusu da var , ayrıntılı fikir sahibi olamadığımız mevzu. Tam bir soru işareti..(?)  Anladık ki tasarruf, üretim, istihdam gibi kelimeler ekonominin güç kaynakları. İtibar,yol, hava alanı,köprü,hastahane ve hatta hapishane ekonomik olarak yatırım değil…. İnşallah en  kısa zamanda en azından, bir zamanlar bize anlatıldığı gibi kendi kendine yetebilen bir ülke oluruz..

Ak Parti

Ali Babacan uzun süreden beri dedikodusu olan parti içi ayrışmanın ilk adımlarını attı. Kimilerine göre sonun başlangıcı, kimilerine göre yeniden başlayan hikayenin ilk satırları,kimilerine göre sıkıntı yok her şey kontrol altında. Ne olur bilinmez ama hiç bir şey tesadüf değildir gerçeğini unutmamak gerekir.Bazen bu tür şeyler farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Ama bu olay tamda “tarih tekerrür” mevzusu değişen bir şey yok açıklamalar ayrışma sebepleri çok tatmin edici değil. Aynı liberal görüş ,yeni harakette de mevcut gibi gözüküyor. Ben çok tatmin olmadım , ama beklemek ve izlemek lazım. Babacan ve Erdoğan görüşmesin den akılda kalan da aynı “tarih tekerrür” sözünün karşılığı gibi , zaten Ak partinin de geçmişte benzer siyaseti yapan  partiler ile bir çok benzerliği var. Film aynı aktörler mi değişiyor?

onuncu köyden gelen

men dakka dukka (arap atasözü)

anlamı: Eden bulur. Yani başkasının kapısını kötü niyetle çalan adamın, aynı şekilde onun kapısı da çalınacaktır.

75 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.