Hoşgeldiniz  

Dr. Özmen: “Acile Gelen Yaşlı Bireylerde En Çok Düşme ve Trafik Kazaları Görülüyor”

admin | 21 Mart 2019 | Sağlık A- A+

Adana (CUHA) – Acıbadem Adana Hastanesi Acil Servis Doktoru Yavuz Özmen, ileri yaştaki kişilerin eskiye nazaran daha aktif bir yaşam tarzı sürmesi nedeniyle yaşlılarda düşme, motorlu taşıt kazaları, şiddet yaralanmaları, yanıklar ve yaya yaralanmalarının sayısının da bu paralelde arttığını belirtti.

Özmen, yaptığı açıklamada, 65 yaş üzerindeki bireyler tıbbi olarak “geriatri” kategorisinde yer aldığını söyledi. Tüm dünyada yaşam standartlarındaki yükselme, doğurganlık ve ölüm oranındaki azalma nedeniyle yaşlı nüfusun artışta olduğunu kaydeden Özmen, bu hastaların hareketli yaşam tarzlarında fazla değişiklik yapmamalarının bir sonucu olarak acil servise başvurma nedenlerinin de değiştiğini belirtti. Acile gelen geriatrik bireylerde sırasıyla en çok düşmeler, trafik kazaları, kesici-delici alet yaralanmaları, darp-cebir gibi travmaların görüldüğünü aktaran Özmen “Bu şikayetlere yine sırasıyla hipertansiyon, diyabet, kalp rahatsızlıkları ve akciğer hastalıklarının eşlik ettiğini görüyoruz” dedi.

“TRAVMA DURUMLARI DİKKATLE ELE ALINMALI”

Travmayla gelen geriatrik bir hastanın hem medikal hasta hem de travma hastası olarak dikkatle değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Özmen, şöyle konuştu:

“Bu hastalardaki mevcut kan dolaşımı düzenindeki bozuklukları ve varsa şuur kaybı durumunu altta yatan başka bir hastalığa bağlamak hatalı ve eksik tanıya sebep olabiliyor. Hastadaki tüm bulguların travma nedeniyle ortaya çıktığını düşünmekse gereksiz tetkikler yaptırılmasına, dolayısıyla maliyet ve zaman kaybına sebep olabiliyor. Geriatrik yaş grubundaki travma hastalarının hikayesi doğru alınamadığında, teşhis için daha fazla laboratuvar ve görüntüleme tetkiki istenmesine rağmen hatalı tanı koyma ihtimali daha fazla oluyor. Hasta yakınlarının tıbbi kayıtları mümkünse düzenli bir şekilde tutması, tedavi sürecinde büyük fayda sağlıyor. Ayrıca, aile fertlerinin, geriatrik sınıfa giren aile bireyleri için onları harekete teşvik edecek ancak çok yorulmalarına sebep olmayacak programlar oluşturmaları, hem bu bireylerin daha sağlıklı olmasını sağlıyor hem de yaşlanma sürecini daha keyifli hale getiriyor.”

 

55 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.