Hoşgeldiniz  

Dr. İsmet Öncü: “Aşılama Toplum Sağlığını Koruyor”

admin | 24 Nisan 2019 | Sağlık A- A+

(CUHA) – Medline Adana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmet Öncü, “Kişiye ve toplumdaki diğer insanlara olan yararlarından dolayı toplumun aşılanması, tıbbi yönden bir gereklilik olarak görülüyor” dedi.

Öncü, yaptığı açıklamada, rota virüsü aşısının, kimi zaman bilgisizlik ve maliyeti nedeniyle ebeveynler tarafından ihmal edilebildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Oysaki bebeklerde enfeksiyon sonucu sıvı kaybına bağlı ölümlere bile neden olabilen rota virüsü, tüm dünyada küçük çocuklarda en sık görülen ishal nedeni olarak gösteriliyor. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde 5 yaş ve altı çocuklardaki ishallerin yüzde 30 ila 50’sinden sorumlu olan rota virüsü aşı takviminde yer almıyor. Rota virüsü enfeksiyonu özellikle 5 yaş ve altındaki çocuklarda akut başlangıçlı ağır ishalin en sık görülen nedenlerindendir. Başlıca belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş ve kusma ile başlar. Sık tekrarlayan, sulu ve özellikle kötü kokulu kansız ishal ile karın ağrısı bu belirtilere eklenir. Şikayetler 3 ila 8 gün arasında sürebilir.”

“KORUNMAK İÇİN AŞI ŞART”

Anne sütüyle beslenen çocukların hastalığı daha hafif geçirdiğini anlatan Öncü, “Dolayısıyla emzirme dönemindeki bebeklerin anne sütüyle beslenmelerine devam etmeleri çok önemlidir. Rota virüsünden korunmanın tek yolu ise aşılama yöntemidir. Bu hastalıktan korunmak için 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2. ayda başlanmak koşulu ile ağız yoluyla 2 ya da 3 doz aşı uygulanır” dedi.

 

37 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.