Hoşgeldiniz  

Çukurca’da 400 Yıllık Kale Evlerine Restorasyon

admin | 29 Mart 2019 | Yerel Haberler A- A+

Hakkari (CUHA) – Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde 400 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi kale evlerin restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Hakkari Valisi İdris Akbıyık, burada bulunan taş evlerin Çukurca’nın geleneksel yapısını, inşaatını gösteren kalıntı evler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bunların hayata kazandırılması amacıyla hazırlanan taş evler projesi önemli. Buradaki 21 kale evden 7 tanesi ihale edilerek restorasyon uygulamasına hazır getirildi. Evlerden 5 tanesi butik otel ve kafeterya, 2 tanesi ise belediye hizmet binası olacak. Biz de Valilik olarak burada bir taş evi restore ederek kullanıma açacağız. Çukurca ilçemize turizm anlamında burası önemli bir değer olacak. Bu evler Çukurca’nın ekonomisine, sosyal, kültürel, turizm hayatına büyük fayda sağlayacaktır. İnşallah 4 ay gibi kısa bir sürede çalışmanın ilk etabı bitirilerek ondan sonrada çevre düzenlenmesi yapılacak. Buranın da hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Tarihi kale evlerinin restorasyon çalışmalarının başlatıldığı programa, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Yasin Kalın, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mustafa Duruk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

58 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.