Hoşgeldiniz  

Bakan Varank: “Hedeflerimizin Başında Türkiye’nin Yerli Otomobilini Üretmek Olacak”

admin | 14 Mart 2019 | Gündem A- A+

Ankara (CUHA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, otomotiv sektöründe elektrik kullanımına doğru kuvvetli bir yönelim olduğunu belirterek, “En öncelikli hedeflerimizin başında Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek olacak” dedi.

Bakan Varank, Otomotiv Sanayii Derneği’nin 45’inci Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 16 senede üretimde düşük teknoloji düzeyinden; orta ve üzeri teknolojiye doğru başarılı bir geçişe imza attıklarını söyledi. 2002’de ihracatın yüzde 50’si düşük teknolojili ürünlerden oluşurken, geçen sene itibarıyla bu oranı yüzde 32’ye düşürdüklerini kaydeden Varank, şunları ifade etti:

“Yani Türkiye 16 yılda sadece ürettiği mal çeşidini değil, aynı zamanda bu ürünlerin teknoloji yoğunluğunu da artırmayı başardı. Yeni kabiliyetler, yeni üretim yöntemleri keşfetti. Keşfettiği bu yetenekleri dış piyasalara rekabetçi bir şekilde pazarladı. Artık hedefimiz yüksek teknolojiye geçişi doğru bir metotla sağlamak. Bunun için kamunun koyduğu vizyonu başarıyla yürütecek; dinamik, yenilikçi ve rekabetçi bir özel sektör kilit önem taşıyor. Bu bağlamda ülkemizde sanayinin lokomotifi otomotiv sektörünü ayrıcalıklı bir yere koyuyoruz. Otomotiv sektöründe bakanlığımızca desteklenen 159 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi bulunuyor, 5 binin üzerinde personel buralarda istihdam ediliyor. Bu merkezler nice başarı hikayelerine ev sahipliği yaptı, yapmaya da devam edecek. Biz bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Otomotiv yatırımları için oldukça cazip bir yatırım teşvik sistemimiz de var. 5 senede sektöre verdiğimiz 715 yatırım teşvik belgesiyle, 28 milyar lira tutarında yatırımı destekledik ve 28 bin kişilik yeni istihdama katkı sağladık. Bu yatırımların yüzde 68’ini yabancı sermayeli firmalar gerçekleştirdi. Yine Proje Bazlı Teşvik Sistemimiz de otomotiv sanayinin hizmetinde oldu. Otomotivde elektrik enerjisi kullanımına doğru kuvvetli bir yönelim söz konusu. Bu alanda öncü olmayı hedefleyen yeni girişimlerin yanında, mevcut büyük oyuncular da birbiri ardına bu piyasaya yönelik stratejiler geliştiriyor. Aslında tüm beklentiler şunu gösteriyor. 2030’lu yıllara gelindiğinde elektrikli araçlar, sektörü yeniden tasarlamış olacak. Bizim ve sektör olarak sizlerin bu gelişime ayak uydurmamız gerekiyor. Bu paradigma değişimlerini ülkemiz için bir fırsat olarak görüyoruz. Otomotivde atacağımız doğru adımlarla, gelecekte çok daha büyük bir endüstri haline gelebileceğimize inanıyorum. Burada, en öncelikli hedeflerimizin başında hiç şüphesiz Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek olacak. 5 özel sektör firmamızın oluşturduğu Türkiyenin Otomobili Girişim Grubu ile önemli bir adım atmış olduk. Türkiye’nin yetkinliklerini kullanan ve teknoloji kapasitesini geliştiren bir iş modeliyle inşallah başarılı bir dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz. Sadece bir firmayla bu atılımı sağlamak elbette mümkün değil. Hâlihazırdaki yerli üretim kabiliyetlerimizi, beşeri sermayemizi ve rekabetçiliğimizi elektrikli araç teknolojilerine göre hızlıca geliştirmemiz gerekiyor. Sektörün gelişimi için yasal düzenlemeler, destek mekanizmaları, altyapı yatırımları, yeni nesil kullanıcı beklentilerini karşılayacak mobilite uygulamaları gibi hususları içeren kapsamlı bir bakış açımız var. Şarj altyapısına yapılacak yatırımlar, sensör teknolojileri, yapay zeka, otonom sürüş teknolojileri, büyük veri yönetimi, sistem yazılımları ve kullanıcı uygulamaları alanlarına öncelikli olarak odaklanacağız.”

70 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.