Hoşgeldiniz  

Bakan Turhan: “İstanbul Havalimanı’na Taşınma Süreci 45 Saat Sürecek”

admin | 03 Nisan 2019 | Gündem A- A+

İstanbul (CUHA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma sürecinin 5 Nisan saat 03.00’te başlayacağını ve 45 saat sürerek 6 Nisan 23.59’da tamamlanacağını belirtti.

Bakan Turhan, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınmaya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Havalimanı’na her gün bin 300’e yakın uçağın inip kalktığını, geçen yıl 465 bin uçağa ev sahipliği yapıldığını söyledi. Turhan, bu havalimanının yolcu trafiğinin 68 milyonu bulduğunu, İstanbul’da bu alandaki yolcu sayısının 102 milyonu aştığını bildirdi. Turhan, “İstanbul Havalimanı’nın artan kapasitesi sayesinde Türkiye’ye daha fazla havayolu şirketi uçuş yapabilecek ve birkaç yıl içerisinde İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en fazla yolcu ve kargo taşıyan havalimanı olacak” dedi.

Yolcuların havalimanına rahat ulaşımını sağlamak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Havaist ile 20 farklı güzergahta 150 lüks otobüsle toplu taşıma yapıldığını kaydeden Turhan, günlük 2023 seferle 90 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olunduğunu, talebe göre sefer sayıları ve güzergah sayılarında artış olacağını aktardı. Turhan, İETT tarafından 6 Nisan’dan itibaren 15 gün süreyle Atatürk Havalimanı-İstanbul Havalimanı arasında 15 dakikada bir ring sefer düzenleneceğini bildirdi.

TAŞINMA SÜRECİNDE KAPATILACAK YOLLAR

Turhan, havalimanının taşınma sürecine değinerek şu bilgileri verdi:

“Planlanan taşınma süreci 5 Nisan’da gece saat 03.00’te başlayacak, 6 Nisan gecesi saat 23.59’da tamamlanacak. Taşınma süreci toplam 45 saat sürecek. Atatürk Havalimanı ile Mahmutbey Batı Kavşağı istikameti 5 Nisan’da saat 22.00 ila 6 Nisan saat 23.59’da 26 saat trafiğe kapatılacak. Mahmutbey Batı Kavşağı ile İstanbul Havalimanı istikameti 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan saat 10.00 arası 12 saat trafiğe kapalı olacak. İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki Kuzey Marmara Otoyolu ile Basın Ekspress yolu, Mahmutbey batı kavşağı ile Yeşilköy havuzlu Kavşağı istikametinde 6 Nisan saat gece 01.00 ila 6 Nisan saat sabah 10.00’a kadar 9 saat trafiğe kapatılacak. Yavuz Sultan Selim ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun Reşadiye Kavşağı ile Yassıören Kavşağı istikametinde 5 Nisan saat 22.00 ile 6 Nisan saat 10.00 arası gidiş ve geliş yönünde 12 saat trafiğe kapatılacak.”

Bu tarihlerde söz konusu yolları kullanacaklara seslenen Turhan, “Bu yolları kullanacak olan sürücülerin alternatif yol güzergahlarını kullanmalarını önemle rica ediyoruz. İstanbullulara şimdiden anlayışlarından ve iş birliklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

İki havalimanında aynı anda uçuşların tamamen kesildiği 12 saatlik bir süreç olacağını dile getiren Turhan, “6 Nisan saat 02.00 Atatürk Havalimanı’nda son uçuş yapılacak. 6 Nisan 14.00’te ise İstanbul Havalimanı’nda uçuşlar kademeli olarak artacak. Atatürk Havalimanı bundan sonra millet bahçesi, fuar alanı, eğitim alanı ve genel havacılık uçuşları için kullanılacak” diye konuştu.

 

69 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.