Hoşgeldiniz  

“Tüm Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Seferberliği Başlattık”

admin | 19 Mart 2019 | Gündem A- A+

Kars (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tüm Türkiye’de kentsel dönüşüm seferberliği başlattık. Yeni yapacağımız projelerde 4-5 katı geçmeyecek yatay mimarı anlayışı olacak ve bizim özümüzü, kültürümüzü yansıtacak projeler olacak. İçinde sosyal donatılarımız olacak” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi programa katılmak için bulunduğu Kars’ta Valilik ile Cumhur İttifakı Seçim Koordinasyon Merkezlerini ziyaret ederek, burada Kars’ta hayata geçirilecek projelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Kars’ın bölgenin turizm, tarım ve istihdam anlamında en önemli şehirlerinden olduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Bugüne kadar zaten bakanlarımız, milletvekillerimiz yapılması gereken her hizmeti yapmaya gayret gösterdiler. AK Parti iktidarları döneminde Kars’a 11 milyar liralık yatırım yapıldı. Bunlardan 2 milyarını da bakanlık olarak biz yaptık. Yatırımlar aynı kararlılıkla hızla devam ediyor” dedi.

Kurum, şehirlerdeki deprem riski altındaki alanlarını dönüşümünü yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Tüm Türkiye’de kentsel dönüşüm seferberliği başlattık. Yeni yapacağımız projelerde 4-5 katı geçmeyecek yatay mimarı anlayışı olacak ve bizim özümüzü, kültürümüzü yansıtacak projeler olacak. İçinde sosyal donatılarımız olacak. O yeni yapacağımız donatılarda millet kıraathaneleri olacak, millet bahçeleri olacak ve o sosyal donatılarda da vatandaşlarımız huzurlu bir şekilde vakit geçirebilecek ve tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Bunları yaparken de o şehrin ihtiyacı olan tarım alanlarını, turizm alanlarını korumak suretiyle o şehrin emanet olarak bırakılmış tarihi değerleri korumaya gayret gösteriyoruz.”

“KARS’A MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ”

Açıklamalarında tüm Türkiye’de 81 ile millet bahçesi projesini hayata geçireceklerini anımsatan Kurum, “Bu çerçevede kişi başı yeşil alan miktarını her şehrimizde arttırmak istiyoruz ve Türkiye ortalamasını 15 metrekareye çıkaracak bu çalışmayı kararlı ve hızlı bir şekilde tüm Türkiye’de yapıyoruz. Kars’a da bir millet bahçesi yapma sözüyle hareket ediyoruz. Eski devlet hastanesinin olduğu alanı Kars’ımıza millet bahçesi yapıyoruz, hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) aracılığıyla 2023’e kadar 250 bin konutun inşaatını gerçekleştireceklerini ifade ederek, 16 yıldır halkın desteğini aldıklarını aktardı.

“TARİHİ ESERLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTACAĞIZ”

Kurum, 2003 yılında Kars’ta atık su artıma tesisinin olmadığını hatırlatarak, “Bugün burada birçok alanda atık su arıtma tesisimiz var. Ancak şehrin geneline ilişkin hem atık su artıma tesisi, hem de çöplerin bertaraf edilmesi amacıyla düzenli depolama tesisi çalışması yürütüyoruz. İnşallah bu projeleri yakın zamanda başlayıp çevremizi, doğamızı, kültürümüzü, tarih değerlerimizi korumak suretiyle o şehircilik anlayışının, marka şehirler projesi kapsamında Karsımızın da o seviyeye getirecek projeleri yapmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaleiçi Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesini yürüteceklerini anlatan Kurum, “Mahalledeki 1-2 katlı binalarımızı vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde buradaki kentsel projesini de Toplu Konut Dairesi Başkanlığınca yapacağız. Ve o kale etrafında tarihi eserleri gün yüzüne çıkartacağız. Vatandaşımızın o çökük alanlardaki yaşantısına son verip onları güvenli sağlam konutlarında yaşatmak istiyoruz” dedi.

 

61 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.