Hoşgeldiniz  

Bakan Kurum: TOKİ Eliyle İlk Etapta Bin Ticari Ünitenin İnşaatı Başlayacak

admin | 25 Mart 2019 | Yerel Haberler A- A+

Adana (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehrin içerisindeki sanayi alanlarının Göztepe, Sarıçam ve Buruk mahalleleri arasındaki 8 bin dönümlük alana taşınacağını belirterek, “Bu anlamda Adana Büyükşehir Belediyemize tam 400 dönüm alanı şehrin içerisindeki halin taşınması için tahsis etmiştik. TOKİ eliyle buraya ilk etapta bin ticari ünitenin inşaatı başlayacak” dedi.

Bakan Kurum, Adana Valiliği’nde düzenlenen İl İstişare Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

AK Parti iktidarları döneminde Adana’ya 45 milyar liralık yatırım yapıldığını ifade eden Bakan Kurum, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da Adana’ya yaklaşık 8,5 milyar liralık yatırımımız var. Bu yatırımlara ek bugün yapmış olduğumuz istişare neticesinde birçok yatırımımızın kararını aldık. Adana 5 Ocak Stadımızın yenisi 33 bin kişi kapasiteli stadın yapımı artık son aşamaya geldi” dedi.

Kurum, şehrin içerisindeki sanayi alanlarının Göztepe, Sarıçam ve Buruk mahalleleri arasındaki 8 bin dönümlük alana taşınacağını kaydetti. Bunun Adana için önemli bir süreç olduğunu vurgulayan Kurum, “Bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu anlamda Adana Büyükşehir Belediyemize tam 400 dönüm alanı şehrin içerisindeki halin taşınması için tahsis etmiştik ve bu süreç işletiliyor. TOKİ eliyle buraya ilk etapta bin ticari ünitenin inşaatı başlayacak ve talebe göre de etaplar halinde bu sanayi tesislerin inşasını yapmak suretiyle şehrin içindeki o çöküntü alanları boşaltacağız. Sanayi alanlarının dışarı çıkarılması şehrin içindeki o tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak adına da çok önemli” şeklinde konuştu.

“HEM İÇME SUYU ŞEBEKESİ HEM KANALİZASYON ŞEBEKESİ YENİLENECEK”

Ceyhan, Kozan, İmamoğlu, Yumurtalık, Karataş ilçelerinde toplamda 2 bin 280 kilometrelik içme suyu şebekelerinin yenilenmiş olacağını dile getiren Bakan Kurum, “Bakanlığımız bu projeyi İlbank Genel Müdürlüğümüz ve Adana Büyükşehir Belediyemizle birlikte yürütüyor. Bu kapsamda 33 milyon Avro hibe olmak üzere tam 100 milyon Avroluk projeyi de başlattık ve etaplar halinde de kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Bu projeler bittiği zaman hem içme suyu şebekemiz hem kanalizasyon ve yağmur suyu şebekemiz yenilenmiş olacak” diye konuştu.

Aladağ ilçesinde 300 kişi kapasiteli öğrenci yurdunu hibe kapsamında İlbank Genel Müdürlüğünce yaptıklarını ifade eden Kurum, “2023 yılına kadar tüm Türkiye çapında yaptığımız 250 bin sosyal konut projemiz var. İlk etapta 50 bin sosyal konut projesini yapıyoruz. Bu kapsamda Adana’mızda da tam 2 bin 275 adet sosyal konutu projelendirdik. Sarıçam ve Tufanbeyli ilçelerimizde 475 liradan başlayan taksitlerle 240 aya varan vadeyle vatandaşlarımız ev sahibi olabiliyorlar. Bugüne kadar tüm Türkiye’de başvurumuz 450 bini aştı. Pazartesi itibariyle alt gelir gurubu vatandaşlarımızın bu yoğun istekten dolayı taleplerini yeniden alacağız. Akabinde de emeklilerimize, gazilerimize, şehit ailelerimize yönelik başvurularımızı da almaya başlamış olacağız. 19 Nisan’a kadar bu başvurularımız devam ediyor. İlk 50 bini yaptıktan sonra da illerimizde, ilçelerimizde bu sosyal konut talebine göre projelerimizi geliştireceğimizi de duyurmak isterim” dedi.

“YEREL YÖNETİM, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ALTINDAN TEK BAŞINA KALKAMAZ”

Seyhan ilçesinde Gülbahçesi, Hürriyet, Barbaros, Yenibey, Dağlıoğlu, Ova mahallelerini içeren bölgede Seyhan Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kentsel dönüşüm sürecini başlatacağını aktaran Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm Türkiye’de biz kentsel dönüşüme ilişkin valilerimize bir genelge gönderdik. Bu genelge kapsamında da üç ay içerisinde bize şehirde ne kadar riskli alan var ise ne kadar dönüşüme uğraması gereken alan var ise bunların bildirilmesini söyledik. Bu çerçevede Adana’mızda, Seyhan ilçemizde de Gülbahçesi, Hürriyet, Barbaros, Yenibey, Dağlıoğlu, Ova Mahallelerini içeren bu projeyi Büyükşehir Belediyemiz, Seyhan Belediyemiz ve Bakanlığımız ortak bir proje çerçevesinde yürüteceğiz. Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde mahalle kültürünü yansıtacağımız az katlı, bizim özümüzü, kültürümüzü, bu bölgenin mimari değerlerini yansıtacak projeyi de birlikte gerçekleştireceğiz. Bu kentsel dönüşüm süreci sadece bir yerel yönetimin, ilçe belediyesinin veya büyükşehir belediyesinin tek başına altından kalkabileceği bir iş değildir. Bakanlığımızın bu işe ilişkin her türlü teknik ve maddi desteği, isterse TOKİ eliyle isterse vatandaşımız kendisi dönüşecekse onlara faiz desteği vermek suretiyle Adana’mızın geneline ilişkin önümüzdeki 4,5-5 yıllık dönemde kentsel dönüşümü hızlı, kararlı bir şekilde Seyhan’ımızda, Ceyhan’ımızda, Yüreğir’imizde, Çukurova’mızda Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz ile işbirliği içerisinde yürütmek istiyoruz.”

Bakan Kurum, Çukurova Belediyesi ile Belediyevler Mahallesi’nde 7 bin 500 konutu içeren çok önemli bir kentsel dönüşüm projesinin başlatıldığını, ancak bunda belli ilerleme kaydedilmediğini hatırlatarak bu konuda gerekli çalışmaları yaparak sürece katkı sağlayacaklarını ve TOKİ eliyle destek olacaklarını söyledi.

Adana Demirspor’un tesislerinin bulunduğu alanın da kiralanması için Valiliğe alt kiracılık hakkı tanıdıklarını belirten Bakan Kurum, “Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzce valiliğimize bu alanın kiralanması ve Adana Demirspor’a verilmesine yönelik süreci de başlattık” dedi. Bakan Kurum, Adanaspor’a da talep ettikleri alanda Adana Demirspor’a yaptıkları gibi valilik eliyle kiralama işlemi yapacaklarını söyledi.

 

55 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.