Hoşgeldiniz  

Bakan Kurum: “Şehirlerimizi Üreten, Marka Şehirlere Dönüştüreceğiz”

admin | 20 Mart 2019 | Gündem A- A+

Ankara (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Şehirlerimizi üreten şehirlere, marka şehirlere dönüştüreceğiz. Daha güvenli, sağlıklı, kimlikli, yatay mimariye uygun şehirler olarak inşa edeceğiz” dedi.

Kurum, İmrahor Vadisi Millet Bahçesi ve Mamak Kentsel Dönüşüm 548 Konut Temel Atma Töreni’ne katıldı. Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 548 konutun temelini attıklarını dile getiren Kurum, projenin yatırım bedelinin yaklaşık 140 milyon lira olduğunu anlattı. Proje alanına sadece binalar yapmadıklarına, bina dışında bu bölgeye bin 800 ağaç diktiklerine dikkati çeken Kurum, “Böylece yeşil içinde, doğayla barışık konutlarınızda oturacaksınız. Ayrıca o proje içerisinde yürüyüş yolları, çocuk oyun ve rekreasyon alanları olacak. Bu konutlar içerisinde çok daha yaşanabilir ve konforlu alanlar oluşturacağız. İnşallah bugün temelini attığımız konutlarımızı, en kısa zamanda bitirerek, vatandaşlarımızı sıcak yuvalarına kavuşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Bugün ilk etabın temelini attıklarını hatırlatan Kurum, Mamak’ın kentsel dönüşüm sorununun çözüleceğini, etaplar halinde diğer konutların temellerini de atacaklarını ifade etti.

Kurum, “Altıağaç, Karaağaç ve Hüseyingazi mahallelerinde tamamlanma aşamasına gelen konutlarımız var. Buradaki 600 konutumuzu da bu alandaki vatandaşlarımıza verilmek suretiyle Büyükşehir Belediyemizle bir protokol imzaladık. Vatandaşlarım ister burada oturacaklar ister tamamladığımız konutlardan talep etmeleri halinde de kendilerine hazır konutları kurayla vereceğiz. Sizin rızanız olmayan hiçbir iş yapılmayacak, yaptırılmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

“KONUTLAR AYLIK 473 LİRA TAKSİTLE TEMİN EDİLİYOR”

Bakan Kurum, Bakanlık olarak Ankara’ya bugüne kadar yaklaşık 36 milyarlık yatırım yaptıklarını, yaklaşık 9 milyarlık yatırımlarının da devam ettiğini söyledi. TOKİ ile Ankara’da bugüne kadar 95 bin toplu konut uygulaması başlattıklarına işaret eden Kurum, şöyle devam etti:

“Bu konutların 84 bin tanesini hamdolsun tamamladık, 11 bininin yapımı devam ediyor. En kısa süre içerisinde vatandaşlarımıza teslimlerini gerçekleştireceğiz. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 67 ilimizde inşa edeceğimiz, 50 bin sosyal konut projemizi başlattık. Vatandaşlarımızın talep sayısı bugün itibarıyla 250 bine ulaştı. Bu proje kapsamında Ankara’mızda da 2 bin 934 sosyal konut uygulaması yapıyoruz. Konutlarımızı Sincan, Yenimahalle Yakacık ile Saraycık ve Ayaş bölgesinde yapıyoruz. 3 etapta bu konutları inşa edeceğiz. Bu konutları aylık 473 lira taksitle temin edebiliyorsunuz. Kira öder gibi, kiranın da daha altında ev sahibi olabiliyorsunuz. İnşallah gelecek talep doğrultusunda projedeki miktarımızı ve sayımızı artırmak istiyoruz. Hedefimiz 2023 yılına kadar tüm Türkiye’de 250 bin sosyal konut projesini gerçekleştirmek. Bu çerçevede ‘Yatay Mimariyle Yükselen Türkiye’ sloganıyla çıktığımız o yatay mimari anlayışını inşallah tüm ülkemizde uygulamak istiyoruz.”

“MARKA ŞEHİRLER İNŞA EDECEĞİZ”

Türkiye’nin depremden çok çektiğine işaret eden Kurum, ülke olarak deprem riski taşıyan binaları bir an önce dönüştürmek zorunda olduklarını söyledi. Bu anlamda kentsel dönüşümün Türkiye için acil ve elzem olduğunu anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“Bakanlık olarak hem Mekansal Strateji Planımızı hem de Kentsel Dönüşüm Strateji Belgemizi açıkladık. Bu iki planla, şehirlerimizi üreten şehirlere, marka şehirlere dönüştüreceğiz. Daha güvenli, sağlıklı, kimlikli, yatay mimariye uygun şehirler olarak inşa edeceğiz. Kentsel Dönüşümü sadece deprem riski taşıyan alanların dönüştürülmesi olarak görmüyoruz. Kentsel dönüşümü aynı zamanda ecdadın bize bıraktığı, tarihi ve kültürün dönüştürülmesi, çarpık yapılaşmadan kurtulmaya dönük büyük bir hamle olarak görüyoruz.

Bu dönüşümü gerçekleştirirken, mahalle kültürünü yaşatmak ve o mahalle kültürü içerisinde insalarımızın yatay mimari anlayışıyla çıktığında Ahmet Amca’nın, Mehmet Amca’nın, Ayşe Teyze’nin kızıyla, çocuğuyla, oğluyla beraber oynayacağı o yeşil alanları, beraber spor yapacağı spor alanları ve aynı okula gideceği okulları, sosyal donatıları da birlikte inşa etmiş olacağız. Hedefimiz yılda 300 bin konutu dönüştürmek. Allah izin verirse önümüzdeki 20 yıllık süreçte Türkiye genelinde deprem riski altında yaşayan hiçbir vatandaşımız kalsın istemiyoruz. Bu sayede 6 milyon 700 bin konutu da dönüştürmüş olacağız.”

 

43 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.