Hoşgeldiniz  

Bakan Kurum: “Fethiye Körfezi Tamamen Temizlenecek”

admin | 14 Mart 2019 | Gündem A- A+

Muğla (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 250 milyon lira bütçe ile Fethiye Körfezi’nin tamamen temizleneceğini söyledi.

Bakan Kurum, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Muğla’da, Fethiye Körfezi’ndeki incelemelerinin ardından Kesikkapı Mahallesi’nde Cumhur İttifakı Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını yaptı. Kurum, burada yaptığı konuşmada, Fethiye Körfezi’nin halinin içler acısı olduğunu söyledi. Körfezdeki manzaranın bir benzerinin, 1994’te milletin hafızasına çöp, çamur belediyeciliği olarak kazınmış İstanbul’da yaşandığını belirten Kurum, şöyle devam etti:

“Haliç, Fethiye Körfezi’nden daha kötü durumdaydı. Cumhurbaşkanımız Haliç’i temizledi. Bugün içinde balıkların yüzebildiği, nefes alabildiğiniz yer haline geldi. İşte bunun bir benzeri Fethiye’de yaşanıyor. Maalesef Fethiye Körfezi’miz çok kötü durumda ama biz buraya ilişkin tespitlerimizi yaptık. Tam 250 milyon lira bedelli projesi var. Fethiye Körfezi’ni temizliyoruz. İnşallah 1 Nisan sabahı hem Fethiye hem Büyükşehir Belediyesi hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Fethiye’nin temizliğine başlayacağız.”

Kurum, körfezin, bölgedeki drenaj kanalından gelen katı maddelerle kirlendiğini, dökülen derelerin atıklarına da maruz kaldığını ifade etti.

“SU KALİTESİ ÇOK DAHA İYİ HALE GELECEK”

Fethiye Körfezi’nin dip çamuruna ilişkin fizibilitesini yaptıklarını, yaklaşık 3 yıl sürecek projeyi Fethiye ve Büyükşehir belediyeleri ile tamamlayacaklarını vurgulayan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu yapabilmek için 4 noktada sondaj yapıp ilk analiz sonuçlarını aldık. Fethiye’de taranması, temizlenmesi gereken 5 milyon 800 bin metreküp dip çamuru var. Bu dip çamurunu buradan 12 mil uzağa taşıyacak bir proje hazırladık. Açık denize taşıyoruz. İnşallah bu sayede körfezimiz çok daha temiz, çok daha sağlıklı bir ekosisteme kavuşmuş olacak. Buradaki su kalitesi çok daha iyi hale gelecek. Burada yeniden balıklarımız yaşamaya başlayacak ve deniz canlılarının popülasyonu da artacak.”

“SİT ALANLARINI GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İSTİYORUZ”

Bakan Kurum, çevre projelerinin önemine vurgu yaparak ülke genelinde özel çevre koruma bölgelerini arttırmak, sit alanlarını en iyi şekilde korumak ve gelecek nesillere aktarmak istediklerini dile getirdi, Kurum “İzmir’den başlayıp Antalya’ya kadar gelecek 519 kilometre hatlı bisiklet yolu projesi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hat içerisinde Bodrum, Datça Yarımadası, Köyceğiz, Dalyan, Fethiye, Kaş arasında bisiklet yolları var. Oradan giren bir turistimiz, vatandaşımız 519 kilometrelik güzergahta da bisikletine binecek. Fethiye için de yine bakanlığımızca 68 kilometre bisiklet yolu projelendirdik. O proje çerçevesinde o bisiklet yollarını yapacağız. Buraya geldiğinizde gerçekten sağlıklı bir yaşama kavuşabilmek için bu bisiklet yollarını kullanacaksınız. Bu bisiklet yolları Göcek’te, Ölüdeniz’de yine aynı şekilde projelendirme yapılacak. Bunların tamamı 335 kilometre olarak yapılıyor. Biz bunları yaparken yeşili, doğayı korumak istiyoruz. Bu projeler çerçevesinde hem geleceğimiz hem de geleceğimizin teminatı çocuklarımız için daha yeşil, doğaya daha saygılı şehirler yapmak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

FETHİYE’YE 300 KONUT

Fethiyelilere TOKİ müjdesi de veren Kurum, şöyle konuştu:

“Gençlerimiz TOKİ ister de biz yapmaz mıyız? TOKİ başkanımız burada. Hemen kendisine talimat veriyoruz. Buradaki arazimize Fethiyeli vatandaşlarımıza yönelik inşallah bir sosyal konut uygulaması başlatalım. Bugüne kadar Muğla ve Fethiye’ye Toplu Konut İdaresince 3 bin 320 konut yaptık. Bunun dışında okullar, hastaneler, kamu hizmet binaları gibi projeleri de tamamladık. Türkiye genelinde 50 bin konutluk proje hazırladık. Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle bu projenin lansmanını yaptık. Muğla’ya da bu proje kapsamında 455 konut yaptık. Bu konutlara baktığımızda 300’ü Fethiye’de 2+1 konutlar ve fiyatları 138 bin liradan başlıyor. 240 aya varan vadeyle ve 460 lira taksitli bu evleri alabiliyorsunuz. 3+1 konutlarda da 180 aya varan vadeyle başlıyor ve fiyatları 202 bin lira. Amacımız 2023’e kadar 250 bin sosyal konut üretmek. Bu çerçevede de çalışmalarımızı azimle sürdürüyoruz. Biz bunları yaparken hem çevremizi hem de doğamızı korumaya çalışıyoruz.”

 

49 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.