Hoşgeldiniz  

İstanbul Havalimanına Müze Açılacak

admin | 16 Mart 2019 | Gündem A- A+

İstanbul (CUHA) – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “İstanbul Havalimanı’nda açılacak müze ile Türkiye’yi tanıtmak istiyoruz. Amacımız ilk etapta transit yolcuları kazanmak. Çünkü biliyorsunuz Türkiye’ye giriş yapan her 3 turistten biri İstanbul Havalimanı’ndan giriş yapıyor” dedi.

Ersoy, Türkiye ve dünya tarihine ait eserlerin farklı bir müzecilik anlayışıyla sergilendiği Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ni, müzenin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu ile birlikte ziyaret etti. Çuhadaroğlu’nun rehberliğinde müzeyi gezen Bakan Ersoy, eserler ile ilgili tek tek bilgi aldı.

Müze gezisinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, “Açıkçası büyük bir ihtiyacı karşılamış. Osmanlı’dan Türk savaş malzemelerinin sergilendiği, 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı ve daha öncesine ait savaş malzemelerinin sergilendiği çok büyük, ilginç ve merak uyandıracak bir sergi olmuş. Biz yurt dışından özellikle Muhteşem Yüzyıl ve Osmanlı dönemiyle ilgili, saray kıyafetleriyle ilgili davetler alıyoruz. Yurt dışındaki sergi ihtiyacı için de tamamlayıcı bir nitelik taşıyor bu sergi. Nejat Bey ile de görüştük, bu serginin yurt dışında da sergilenmesi için bir çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

“TRANSİTTEN KAYBETTİĞİMİZ YOLCULARA TÜRKİYE’Yİ TANITMAK İSTİYORUZ”

İstanbul Havalimanı’nda müze açılmasına ilişkin İGA ile imzalanan protokole dair soruları da yanıtlayan Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

“Bütün Anadolu’yu anlatan bir müze olsun istiyoruz. Hem İGA’nın ekipleri, hem bizim ekiplerimiz hem Tanıtma Genel Müdürlüğümüz, birkaç toplantı daha yapacaklar. Çok kısa sürede hayata geçireceğiz. Orada Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işleteceği bir müze olacak. Amacımız ilk etapta transit yolcuları kazanmak. Çünkü biliyorsunuz Türkiye’ye giriş yapan her 3 turistten biri İstanbul Havalimanı’ndan giriş yapıyor. Bir o kadar sayıda turist de İstanbul’a kadar geliyor ve transitten başka bir ülkeye geçiyor. İşte o İstanbul’a getirmeyi başarıp transitten kaybettiğimiz yolculara bu müzeyi ve başka tanıtım materyallerini de kullanarak Türkiye’yi tanıtmak istiyoruz. Belki akıllarını çeleriz ve bir dahaki seyahatlerinde tatil programlarına Türkiye’yi alırlar diye düşünüyoruz. Mutlaka başarılı olacağımıza inanıyoruz. Tanıtım açısından iyi bir fırsat.”

 

81 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.