Hoşgeldiniz  

Bakan Akar: “S400 Alımı, Ülkemizin Savunmasına Yönelik Bir Tedbirdir”

admin | 20 Nisan 2019 | Gündem A- A+

Ankara (CUHA) – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “S400 alımı, hava ve füze tehdidine karşı ülkemizin savunmasına yönelik bir tedbirdir. Bilindiği üzere, Yunanistan ve diğer bazı NATO müttefiklerinde de S300 hava savunma sistemi bulunmaktadır. Ülkelerin bu konudaki kararlarını saygıyla karşılıyoruz” dedi.

Akar, Bakanlık Karargahında TSK’nın Komuta Kademesi ile bir araya geldiği toplantının ardından Ege,Doğu Akdeniz ve gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İlişkilerde uluslararası antlaşmalara saygılı ve iyi komşuluktan yana olduklarını vurgulayan Akar, şöyle konuştu:

“Tüm komşularımızdan da aynı şekilde davranmalarını bekliyoruz. Ege’de, Akdeniz’de, Kıbrıs’ta bazı sorunlar yaşıyoruz. Bu sorunların barışçıl yollarla ve diyalogla çözülmesi için çalışıyoruz. Bu sorunlardan özellikle, gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk ve antlaşmalar açıkça ihlal edilmektedir. Antlaşmalara aykırı olan, dostluk ve iyi komşuluk anlayışıyla bağdaşmayan ihlallere son verilmeli. Bu adaların gayri askeri statüleri korunmalı, sürdürülmeli. Değerli dostum Yunan meslektaşımdan, samimi/yapıcı, iyi ilişkilerimiz çerçevesinde bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını bekliyorum. Öte yandan, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunmasında Türkiye’nin son derece kararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.”

Akar, Türkiye’nin S400 hava-füze savunma sistemi tedarik çalışmalarına ilişkin de şunları söyledi:

“S400 alımı, hava ve füze tehdidine karşı ülkemizin savunmasına yönelik bir tedbirdir. Bilindiği üzere, Yunanistan ve diğer bazı NATO müttefiklerinde de S300 hava savunma sistemi bulunmaktadır. Ülkelerin bu konudaki kararlarını saygıyla karşılıyoruz. Son olarak, Türkiye bir NATO müttefiki olarak ve ikili ilişkilerinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmekte, bölge ve dünya barışına katkı sunmaya devam etmektedir.”

 

46 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.