Hoşgeldiniz  

Akademisyen Başvuru İşlemleri Dijital Ortamda Yapılmalı

Ekrem Çelikiz | 15 Mart 2019 | Eğitim, Gündem A- A+

E-Devlet uygulamaları Üniversitelerde Yaygınlaştırılmalı. Akademik Personel Alımlarında tüm başvuru ve değerlendirme süreçleri dijital ortamda yapılabilmeli.

Türkiye’de son yıllarda e-devlet uygulamaları hızla yaygınlaştırılıyor. Artık elektrik,su,doğalgaz abone başvuruları dahil  bir çok işlem çok kısa bir sürede e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

E-devlet uygulamalarını Üniversitelerde de daha yaygın hale getirmek gerekiyor. YÖK başkanı Yekta Saraç, e-devlet uygulamalarının yaygınlaşması için çabalıyor. Ancak hâlâ Üniversitelerde akademik personel başvuru işlemleri  manuel olarak yapılabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Üniversiteler Arası Kurul(ÜAK)   ve YÖK Başkanlığı,  devrim niteliğinde  bir karar alarak; Doçentlik başvurularında doçent adaylarının  klasör klasör dosya hazırlama zahmetinden kurtarmıştı. Alınan bu  karar kapsamında artık doçentlik başvuruları sadece dijital ortamda yapılabilecek.

Üniversitelerde Öğretim Üyesi Alımlarında da Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK),  Dr.Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör kadrolarında başvuru işlemlerinde de benzer bir şekilde karar alarak; Üniversitelerde çalışan  ve çalışmak isteyen akademik personeli gereksiz posta masrafları ve Klasör hazırlama işlemlerinden kurtarabilir.

Mevcut uygulamada Dr.Öğretim Üyesi olmak isteyenler, Üniversitelerin  ilan ettiği kadroya başvurabilmek için , 4 takım klasör halinde dosya hazırlamak zorunda.

Doçent  kadrosuna başvurmak isteyenler ise 6 takım dosya hazırlamak zorunda.

Profesör kadrosuna başvurmak isteyen profesörler de 6   takım dosya hazırlamaları gerekiyor.

Ayrıca  üniversitelerde çalışan ve görev uzatması yapmak isteyen akademik personelin dosyalarını klasör olarak juri adaylarına göndermeleri gerekiyor.

Türkiye’de e-devlet uygulamaları  giderek yaygın hale geliyor.

Üniversitelere akademik personel alımlarında da e-devlet uygulamaları etkin bir şekilde kullanılabilir.

Şu andaki mevcut uygulamada gereksiz bürokratik işlemler hem akademisyen adaylarının başvuru işlemlerini geciktiriyor, hem de üniversitelere gereksiz iş yükü çıkartıyor.

Tüm akademisyen ve akademisyen adaylarının bilgileri dijital olarak YÖKSİS üzerinden değerlendirilebilir.

Öte yandan akademik personel olmak isteyen Dr.Öğretim Üyesi ve Doçent ile profesör adaylarının atanabilmesi için dosyalarının  en az kurum dışından 3 akademisyene değerlendirilmek üzere gönderilmesi gerekiyor. Jüri raporları için mevcut uygulamada başvuran adayların başvuru dosyaları posta yoluyla klasörler halinde de juri adaylarına gönderiliyor. Postadaki gecikmeler ve yapılan masraflar ise adayları hayatından bezdiriyor.

Üniversitelere akademisyen alımlarında da juri raporları elektronik bilgi sistemi üzerinden ya da e posta yoluyla kabul edilebilir. Bu şekilde başvuru işlemleri  daha kolay hale  gelebilecek ve gereksiz iş yükü ortadan kalkabilecektir.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın Yeni YÖK kapsamında bu konuda yakın gelecekte bir karar almasını  akademisyen adayları bekliyor.

Dr.Ekrem ÇELİKİZ

144 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.