Hoşgeldiniz  

Ak Partiyi Yandaş Medya Mı Yaktı?

Ekrem Çelikiz | 09 Nisan 2019 | Gündem, Politika


twitter
Ekrem Çelikiz
ekremcelikiz@gmail.com

Ak Partinin 31 Mart seçimlerinde büyükşehirleri kaybetmesinin  sebebi, sözde yandaş, yalaka medyanın yaptığı yayınlardır.

 

 

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde Ak Parti,  Türkiye genelinde oylarını artırdı. Geçtiğimiz yıl yapılan  milletvekili genel seçimlerinde Ak Partinin  oy oranı % 42,56 iken   31 Mart yerel seçimlerinde ise il genel meclisi sonuçlarına göre %44,33 oranında oy aldı.  Ancak Ak Parti,  31 mart seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, Türkiye’nin önemli büyükşehirlerini kaybetti.

 

Ak Parti, 31 Mart seçimlerine giderken medyadan büyük destek gördü. Başta ATV, A Haber, Kanal 7, Ülke TV, TV Net, Kanal 24, NTV, HaberTürk, Star, Kanal D, CNN TÜRK, Sabah, Milliyet, Hürriyet ve  vb. gibi  daha bir çok medya kuruluşu,  seçimlerde çok açık bir şekilde Ak Partiyi destekledi. Doğan Grubundan satın alınan Demirören Grubu medya organları, Kalyon Holdingin bünyesinde bulunan medya organları, Doğuş Grubu medya organları, Ciner grubu medya organları, devletin televizyonu TRT,  Ak Parti lideri  ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her mitingini neredeyse canlı olarak yayınladı.

Muhalefet partilerinin mitinglerini ise  CHP’ye yakınlığı ile bilinen Halk TV, Saadet Partisine  yakınlığı ile bilinen TV 5 ve geçtiğimiz yıllarda TGRT televizyonunun  dünyaca ünlü medya patronu Rupert Murdoch tarafından satın alınmasıyla isim değiştiren FOX TV yayınladı. Yazılı basından da Sözcü gazetesi, Milli Gazete, Cumhuriyet gibi gazeteler muhalefet partilerine yer verdi.

Ak Parti hükumetine yakınlığı ile bilinen televizyon kanallarında sürekli olarak Ak Parti mitingleri canlı olarak yayınlandı. Bu televizyonlarda yayınlanan açık oturum-tartışma programlarında konukların neredeyse tamamı ya Ak Partili ya da Ak Partiye yakın olan kişilerden seçildi. Muhalefet partilerinin temsilcilerinden bu programlara konuklar neredeyse   davet edilmedi. En azından tarafsız gibi gözükmesi gereken program sunucuları bile açık açık Ak Partili olduklarını bile deklere ettiler. TV açık oturum programlarında  aynı görüşten olan konuklar, birbirlerine hak verdiler, en haklı olanın kim olduğu konusunda yarışa girdiler, birbirlerinin  sözlerini onayladılar, teyit ettiler, en iyi yalakalığı yapmaya çalıştılar.

İZLEYİCİLER FOX TV’YE MAHKUM EDİLDİ. 

31 Mart seçimleri ile ilgili muhalefet partilerinin ne söylediklerini merak eden izleyiciler, haber dışında sürekli olarak kendi şahsi yorumlarını yapan FOX TV ana haber spikeri Fatih Portakal’a mahkum edildi. Beğense de beğenmese de bir çok izleyici sırf muhalefet partilerinin haberlerini takip edebilmek için Fox TV’yi izlemek zorunda kaldı.

Başta A haber olmak üzere, TV Net, Ülke TV, Kanal 24 gibi televizyon kanallarında amatör, iş bilmeyen gazeteciler, televizyon program yapımcıları kendi keyiflerine göre yayın yaptılar. Bir çok gazetede iki kelimeyi bir araya getiremeyen, gazeteciliğin ne olduğunu bilmeyen sözde gazeteciler köşeleri işgal ettiler.

Ak Parti ile ilgili eleştirileri, görüşleri, vatandaşların şikayetlerini bu televizyon kanalları, gazeteler, yok saydılar.

SOSYAL MEDYA ETKİLİ OLDU

Muhalefet partileri de sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmayı başardılar. Özellikle İstanbul, Ankara, Adana,İzmir gibi büyük  şehirlerde muhalefet  partileri sosyal medyayı çok etkin bir şekilde kullanarak bu illerde yaşayan seçmenleri ikna etmeyi başardılar.

Ak Parti de sosyal medyayı etkili bir şekilde kullandı ama sosyal medyada muhalefet kadar etkili olamadılar.

Sonuç olarak 31 Mart seçimlerinde Cumhur ittifakının partileri Ak Parti ve MHP arkalarında büyük bir medya desteği olmasına rağmen İstanbul ve Ankara’yı kaybettiler. Şu anda yazılı ve görsel medyanın neredeyse %90’ı  Cumhur ittifakı lehine yayın yaptı ve yapmaya devam ediyor.  Ancak medya tarafından bu kadar çok desteklenen Ak Parti ve MHP bu seçimlerde neden istenilen başarıyı gösteremedi?

Neden Ak Parti İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirleri kaybetti?

Ak Parti ilk kurulduğu yıl olan 2001 yılında herhangi bir medya desteğine sahip değildi. Ancak 3 kasım 2002 yılında yapılan  ve ilk kez girdiği seçimde Ak Parti kendisine karşı olan medyaya rağmen tek başına iktidar olabilmişti.

AK PARTİYE SÖZDE YANDAŞ MEDYA ZARAR VERİYOR

Ak Partiye en büyük zararı Ak Partiyi sözde desteklermiş  gibi görünen yandaş medya organları verdi. Sinemada başarılı oyuncular, sürekli olarak ekranda olmayı istemezler. Önlerine gelen her projede oyuncu olmak istemezler. Yüzlerinin eskimesinden, aşırı derece de ekranda olmanın kendilerine zarar vermesinden korkarlar.

Acaba Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her açıklamasını ve her konuşmasını canlı olarak yayınlayan TV kanalları da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili olarak halk üzerinde bir bıkkınlık mı oluşturdular?

Ak Partinin bu seçimlerin ardından bir durum değerlendirmesi yapması gerekiyor. Durum değerlendirmesini yaparken de en başta yandaş medyayı sorgulaması gerekiyor. Başarısız, niteliksiz, yalaka gazetecilerden, TV programcılarından kurtulması gerekiyor.

Medyada bütün siyasal partilerin eşit bir şekilde yer bulabilmesi için  medya patronlarına çağrıda bulunması gerekiyor. Geleneksel medya araçları yerini hızla sosyal medya araçlarına bırakıyor. Şayet Ak Parti bu seçimlerden sonra, medya konusunda gereken dersleri çıkarmaz ise 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ak Partiyi zorlu bir süreç bekliyor.

Eğer medya bu şekilde yayın yapmaya devam ederse, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu,  2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şayet aday olursa Erdoğan’ın karşısında güçlü bir rakip olarak çıkacak gibi görünüyor.

Dr.Öğr.Üyesi Ekrem ÇELİKİZ

93 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.