Hoşgeldiniz  

45 Bin Hükümlü 1 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturdu

admin | 22 Mart 2019 | Gündem A- A+

Ankara (CUHA) – Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş, 81 ilde Adalet Ormanları için fidan dikimi yapıldığını söyleyerek, “Son iki yılda yaklaşık 45 bin hükümlü ile 1 milyona yakın fidanın dikimini, 2 milyona yakın da ağacın bakım çalışmasını gerçekleştirdik” dedi.

Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında Denetimli Serbestlik altındaki yükümlüler tarafından oluşturulan ‘Adalet Ormanı’ fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

Yenimahalle, Çakırlar Mahallesi’nde gerçekleştirilen ağaç dikim töreninde konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş, denetimli serbestliğin insan odaklı ve toplum temelli bir uygulama olduğunu belirterek, “Kamu güvenliğinin sağlanması, mağdura verilen zararın giderilmesi, hükümlülerin yeniden suç işlemelerinin önlenmesi, toplumla iç içe olan hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması amaçlanır. Hiç şüphesiz suçluların rehabilitasyonu, tekrar suç işlemelerinin önlenmesi ve toplumun korunması amacına hizmet etmesi bakımından denetimli serbestlik sistemi, ceza ve infaz sistemimizin önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır” dedi.

HÜKÜMLÜLER 2 MİLYONA YAKIN AĞACIN BAKIMINI YAPTI

Denetimli serbestlikle hükümlülere yönelik eğitim ve uyum çalışmalarına değinen Menteş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu süreçte gerçekleştirilen çalışmalar içerisinde özellikle ağaç dikimi ve bakımı faaliyetleri ile hatıra ormanlarının oluşturulması, kamu hizmeti cezalarının infazında dikkati çeken bir çalışma ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bugün bu infaz çalışmalarına eşlik etmek için buradayız. Son iki yılda yaklaşık 45 bin hükümlü ile 1 milyona yakın fidanın dikimini, 2 milyona yakın da ağacın bakım çalışmasını gerçekleştirdik. Bilindiği üzere 21-26 Mart haftası Orman Haftası olarak tüm dünyada kutlanmaktadır. Bu vesile ile biz de bu hafta boyunca 139 Adalet Komisyonunun bulunduğu yerdeki cumhuriyet başsavcılığına bağlı denetimli serbestlik müdürlükleri ve ceza infaz kurumlarımızın katkılarıyla tüm Türkiye’de ‘Adalet Ormanları’ oluşturmayı hedefliyoruz.”

AĞAÇLARIN TAKİBİ DİJİTAL ORTAMDA YAPILACAK

Hafta kapsamında, denetimli serbestlik müdürlükleri ve açık ceza infaz kurumları tarafından bugün eş zamanlı olarak 81 ilde Adalet Ormanlarının açılışının gerçekleştirildiğini vurgulayan Menteş, “Tüm bu çalışmaların daha sistematik ve eş güdümlü bir biçimde yürütülmesi amacıyla Bakanlığımızca ‘Ağaçlandırma ve Koordinasyon Projesi’nin hayata geçirilmesine karar verilmiştir. Bu proje kapsamında gerçekleştirilen yazılımla elektronik ortamda, dikimi ve bakımı yapılan her ağacı takip edip kuruyan her ağacın yerine yenisinin dikilmesini sağlayacağız” dedi.

 

58 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.