Hoşgeldiniz  

Trakya Üniversitesinde Atama Rezaleti

admin | 25 Haziran 2019 | Eğitim, Gündem A- A+

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ATAMA REZALETİ

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Dr.Öğretim Üyesi kadrosuna Trakya Üniversitesi Atama yönetmeliği şartlarını sağlamayan adayın usülsüz bir şekilde  atandığı iddia ediliyor.

Türkiye’de üniversitelere yapılan bazı  atamalarda genellikle liyakat dikkate alınmadan ahbap-çavuş ilişkisine göre atama yapılıyor.

Torpili bulan bir kişi kolaylıkla üniversitelere atanabiliyor.

Torpilli atamaya son örneğin Trakya Üniversitesinde yaşandığı iddia ediliyor.

Trakya üniversitesine Dr.Öğretim üyesi kadrosu için  başvuru  yapan adaylardan birisinin iddiası şu şekilde:

“Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İletişim Sanatları bölümünün Dr.Öğretim Üyesi ilanına 01.04.2019 tarihinde 168422 başvuru numarası ile başvuru yaptım. Başvurunun akıbeti hakkında 20.06.2019 tarihinde fakülte sekreterini arayarak bilgi talep ettim. Tarafıma fakülte sekreteri,  hakkımda gelen 3 raporun olumsuz olduğunu ifade etti. Aynı kadroya Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünde çalışan Öğr.Gör İlter Alkan ve İletişim Sanatları Bölümü Dr.Öğr.Görevlisi Filiz Gültekin’in başvuru yapmış olduğunu öğrendim. Öğr.Gör.İlter Alkan Trakya Üniversitesi Atama yönetmeliğine aykırı bir şekilde  başvuru tarihinin geçmiş olmasına rağmen doktorasını yeni bitirdiği için doktora tezi ve evraklarının ön değerlendirme raporunda yer almadığı halde  sonradan jürilere gönderilen dosyalara eklendiği tespit edilmiştir. Fakülte , Trakya Üniversitesi yönetmeliğine aykırı bir şekilde jurileri belirlemiş, atama şartlarını taşımadığı halde usulsüz bir şekilde  ilgili aday ile ilgili jurilerden olumlu rapor almış ve ben ve diğer aday hakkında olumsuz rapor sağlamıştır. Hali hazırda Dr.Öğretim Üyesiyim ve atama yönetmeliğinin tüm şartlarını taşımaktayım. Atama yönetmeliği puan tablosuna göre de her iki adaydan da daha yüksek bir puana sahibim.  Usulsüz bir şekilde raporları  yazdırılan  ve üniversite atama yönetmeliği şartlarını sağlamayan İlter Alkan bu kadroya atanmıştır. Konu hakkında YÖK nezdinde bir soruşturma açılmasını ve ilgili atama sürecinin   yeniden ele alınmasını, tarafsız  olarak jurilerin yeniden belirlenmesini  ve adaletli bir şekilde atamanın yeniden yapılmasını talep ediyorum. Konu hakkında yargı sürecini de başlatacağım”.

Konu hakkında Trakya Üniversitesinden henüz  bir açıklama  gelmedi.

Üniversitelerde tüm atamalarda liyakatın esas alındığı bir sisteme geçilmesi, üniversitelerde kaliteyi de artıracaktır.

101 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.