Hoşgeldiniz  

31 MART ERKEKLERİN ZAFERİ!

Barış Kılınç | 04 Nisan 2019 | Dünya, Gündem, Politika


Barış Kılınç
kilincmasallah@gmail.com

 

Tüm Türkiye’de yerel seçim heyecanı yaşandı. Vatandaşlar  belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarları belirlemek için sandık başına gitti31 Mart yerel seçimlerinde sonuçların açıklanması ile birlikte göze çarpan bir diğer unsur ise;  81 ilin sadece 4’ünde kadın aday kazandı.

 

kaynak. sözcü.com.tr

Euronews ’in haberine göre; Ak Parti’nin Gaziantep adayı Fatma Şahin ile CHP’nin Aydın adayı Özlem Çerçioğlu, HDP’ den ise Van’da Bediha Özgökçe Ertan, Siirt’te ise Berivan Helen Işık seçildi.

KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) henüz resmi olmayan yerel seçim sonuçlarına göre sosyal medyada rakamları paylaşmış: 1.389 Belediye Başkanı’nın sadece 37’si kadın Bu da yüzde 2.66’lık bir orana denk geliyor. Bu oran  2014 yılı seçimlerinde yüzde 2.87idi.

 

Ka-Der’in paylaştığı veriye göre dünyadaki kadın belediye başkanı oranı yüzde 20.9.

Bunların arasında, Paris (Anne Hidelgo) Mexico City (Claudia Sheinbaum) Barselona (Ada Colau) Tokyo (Yuriko Koike) Oslo (Mariana Borgen) gibi önemli şehirler yöneten kadınlar var.

Dünyanın en önemli, şehirlerine kadınlar başkanlık yapmakta.

Türkiye’ye dönersek, elimizde resmi olmayan sonuçlara göre yerel seçimlerde 81 ilin sadece dördünde kadın belediye başkanı seçildi: Gaziantep’te Fatma Şahin (AKP), Aydın’da Özlem Çercioğlu (CHP), Van’da Bedia Özgökçe Ertan (HDP) ve Siirt’te Berivan Helen Işık(HDP).

Bu konuya siyasi parti gözüyle değil de daha çok toplumsal mesele konumundan ele almak gerek. Sonuçlara baktığımızda bizim ülkemizde erk sisteminin siyasette öncü olduğunu görüyoruz, bu zihniyetin değişmesi baya zaman alacak gibi.

106 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.