Hoşgeldiniz  

31 MART ARENASI

Barış Kılınç | 27 Nisan 2019 | Gündem, Politika


Barış Kılınç
kilincmasallah@gmail.com

Öncelikle   31 mart 2019 yerel seçimine değinmeden bir önceki seçime değinmek istedim, 30 mart 2014 yerel seçimleri ile beklentilerin tersine AKP yüksek bir oy almıştı. CHP nispeten yükselse de Ankara ve istanbul’u alamadı. bir nevi kılpayı kaçtı. mhp ise o beklenen çıkışı yakalayamadı. yerinde saydı fakat Mersin ve Adana’yı aldı. HDP (BDP) ise güneydoğu ve doğuda alması beklenen yerleri almıştı. İYİ Parti o zaman daha kurulmamıştı.
İttifaklar Topluluğu
2019 yerel seçimlerinin şampiyonu CHP oldu diyebiliriz. MHP ile ittifak yapan AKP, oy oranı olarak yine birinci parti çıkmasına karşın, en fazla belediye başkanlığı kaybeden parti oldu. Bu seçimin kazananı CHP ve MHP diyebiliriz… HDP bazı kalelerini kaybederken bazı yerleri de MHP’den almayı başardı. Bir önceki seçimde olmayan geçen senelerde kurulan İYİ Parti de seçimin seyrini değiştiren etkenler içerisinde yer aldı. MHP ile ittifak yapan AKP kaybederken çoğu yeri, İYİ partiyle ittifak yapan CHP ise kazandı. Bir çok büyük şehri (İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin vs.) Ülkenin kaderini belirleyen büyükşehirler CHP’nin oldu. İttifakların yarıştığı İstanbul’da, son ana kadar AKP adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasında, 2014 seçimlerini anımsatan başabaş bir yarış yaşandı. Oy oranlarının birbirine çok yakın olduğu yarışta her iki aday da seçimi kazandıklarını iddia etti. Tabi bu iddalar çekişmelerle devam ederken iki haftanın ardından İmamoğlu mazbatasını almayı başardı. Ankara’da belediye başkanlığı yarışına ilk kez Melih Gökçek’siz giren AKP’nin adayı Mehmet Özhaseki, rakibi Mansur Yavaş’ın yaklaşık 3 puan gerisinde kaldı. Mansur Yavaş’ın seçimi kazandığını seçim aracı üzerine halka duyurdu. CHP’nin “kalesi” olarak adlandırılan İzmir’de ise yarışı CHP adayı Tunç Soyer, açık ara farkla kazandı. İstanbul ve Ankara çok zaman sonra el değişti. Bu büyük şehirler yereli değil aynı zamanda geneli de etkiliyor, bundan sonraki süreçlerde ne olacağını birlikte yaşayıp göreceğiz
Koltuklar Niye Değişti?
Çıkan tabloya bakarak çıkartılabilecek en önemli sonuç, halkın iki en büyük kentte yönetimleri iktidara vermekte gönülsüz davrandığıdır, bu gelişme iktidara ciddi bir darbe teşkil edecektir. AK Parti 2000’ den günümüze gelip ‘AK Parti 2019’olduğunda arada bir şeyler kaybetti; işte o kaybettikleri bu seçimde sandığa da kayıp olarak yansımış bulunuyor. Hala elle tutulur miktarda oy alabiliyor olması geçmişin mirasının bütünüyle tüketilmediğini gösteriyor; ancak iki büyük kentin oylarına yansıyan da mirasın tükenmekte olduğuna işaret ediyor. Kaybolan aslında AK Parti’nin 2000 ruhudur. İlk olarak AK parti siyasi ideolojisinden ve ilkelerinden uzaklaştı. Hak ve özgürlükleri genişletme iddiasının sahibiydi AK Parti, yalnız ekonomik istikrarı değil siyasi dengeleri de çağdaş değerler ışığında kurma amacıyla yola çıkan bir kadronun ürünüydü. ‘Ortak akıl’ ile oluşan bir politik çizginin temsilcisiydi. Bugünkü AK Parti o AK Parti midir? Diye sorduğumuzda akla olmayan cevaplar gelir. Nasrettin Hoca‘nın kar helvasına benzeyen bir görüntüsü yok mu bugün? İstanbul ve Ankara başta olmak üzere beş büyük kentin seçmeni “Buraya kadar” dediyse bana göre o tavır bu sebepledir. Büyük şehirlerin el değişmenin en önemli nedeni ve etkeni AKP’nin çizgisini değiştirmesi oldu.

  • Sonuç
    31 mart yerel seçimlerinin ardından AKP uzun yıllardır elinde tutmuş olduğu büyükşehirleri kaybetti. Başlangıçta seçim sonuçlarının ardından 17 gün süren tartışmaların ardından CHP’li aday İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul, ardından Ankara, Antalya, İzmir Adana Mersin gibi  büyük şehirleri  CHP kazandı. Seçimin ardından ülke genelinde yine birinci parti konumunda olan AKP daha önceki seçimlerden alışık olduğumuz bir zafer havası yaşamadı..  Bu durumda ortya çıkan en önemli sorulardan bir tanesi AKP yönetiminin seçimin faturasını kime keseceğidir. Yada parti içinde ikinci bir metal yorgunluğu söylemi ön plana çıkar mı.  Tüm bunlarla beraber aslında bu seçimin sonucu AKP hükümeti için erken bir uyarı sistemi görevi görmüş oldu. 2023 yılına kadar normal şartlar altında seçim olmayacak. Bu süreci iyi değerlendirmeye odaklanan AKP yönetimi sahadan gelecek olacak raporları bekliyor. Kaybedilen büyükşehirler, düşen oy sayıları tüm etkenler rapor halinde Erdoğana sunulacak. Bizde hep birlikte izleyip göreceğiz.
46 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.