Hoşgeldiniz  

21. Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali Başladı

admin | 28 Mart 2019 | Yerel Haberler A- A+

Adana (CUHA) – Yurt dışından 8 tiyatro, yurt içinden 7 devlet tiyatrosu, 2 şehir tiyatrosu ve 14 özel tiyatronun katılımıyla toplam 31 farklı oyuna ev sahipliği yapacak olan “21.Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” başladı.

Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen festival açılış törenine, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Ayhan Barut, Türkiye Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Adana Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Sevinç Gediktaş, kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri, oda ve dernek başkanları, çok sayıda sanatsever ve davetliler katıldı.

“BU FESTİVAL BİZİM İÇİN ARTIK BİR GELENEK”

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, açılış konuşmasını tiyatro ve sinema sanatçısı Zafer Algöz’ün yaptığı törende, sanatseverlerin “27 Mart Tiyatro Günü”nü kutladığını belirtti. Festivalin kendileri için artık bir gelenek olduğunu ve bu yıl 21.’sini yaptıklarını aktaran Sabancı, “Rahmetli Sakıp Bey bu festivali çok önemserdi. Önemli bir boyutunun da uluslararası olması olduğunu söylerdi. İşte ben de bugün görüyorum ki ülkemize ilk defa gelen sanatçılar ilk olarak Adana’ya geliyorlar. Adana’yı tiyatro haritasında önemli bir yere koyan bir festival oldu. Umarım nice seneleri görür” diye konuştu.

“BU FESTİVAL, ÖNEMLİ KİLOMETRE TAŞLARINDAN BİRİ”

Vali Mahmut Demirtaş ise yaptığı konuşmada sanatın, en basit anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ortaya çıkması olduğunu söyleyerek tiyatronun gerçek insanı sahneye koyduğunu belirtti. Demirtaş, “Tarihi, yüzyıllar öncesine dayanan tiyatro, özünde insanı sahneye koyar. Doğrudan ya da dolaylı olarak insanın sevinçlerini, kederlerini, acılarını, heyecanlarını, kısacası her halini estetik bir biçimde anlatır. İnsanı hayatta tutar, ona ruhunun varlığını hatırlatır” dedi.

IŞIL KASAPOĞLU’NA “YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ”

Konuşmaların ardından usta oyuncu Işıl Kasapoğlu’na “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” verildi. Ardından Shaman Dans Grubu tarafından gösteri gerçekleştirildi.

45 FARKLI ÜLKEDEN 117 TİYATRO GRUBU KATILIYOR

Yurt dışından 8 tiyatro, yurt içinden ise 7 devlet tiyatrosu, 2 şehir tiyatrosu ve 14 özel tiyatronun katılımıyla toplam 31 farklı oyuna ev sahipliği yapacak olan uluslararası festival, 30 Nisan’da sona erecek.

Her yıl yerli ve yabancı tiyatro gruplarını Adana ve İstanbul’da seyirciyle buluşturan festival, 21. yılında 45 farklı ülkeden 117 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 6 binden fazla sanatçıyı ağırlayacak,  Türkiye’den özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği oyunlar da dahil toplam 406 oyun ve bine yakın temsil düzenlemiş olacak.

64 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Kanal Medya Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.